Blog

Office uygulamalarına oturum açarken alınan TPM hatası: 80090016

Genellikle bilgisayarın hard diskini değiştirdikten sonra veya hard diski farklı bir bilgisayara taktıktan sonra Office programlarına oturum açmaya çalıştığımızda şu hatayı alırız: Your computer’s Trusted Platform Module has malfunctioned. If this error persists, contact your system administrator with the error code 80090016.

Eğer bu hatası aldıysanız sorunu çözmek adına aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamalısınız.

1- Tüm ofis uygulamalarını kapatın ve C:\users\<user>\AppData\Local\Packages\ dizinine giderek “Microsoft.AAD.BrokerPlugin_cw5n1h2txyewy” isimli klasörü silin.

  Burada hata almamak adına işlemleri başka bir lokal veya domain admin ile gerçekleştirmeniz gerekmekte.

2- Windows credentials üzerinden “Office16” ibaresi içeren bir bilgi varsa bunları kaldırın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Eğer bu adımlar işe yaramazsa 3. Adım ile devam edin.

3- Aşağıdaki menüleri takip ederek “Clear TPM” işlemini uygulayın.

Başlat>Windows Security>Device Security>Security processor details>Security processor troubleshooting

Bu adımdan sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır. Ardından Teams veya diğer office uygulamaları tekrar oturum açmanızı isteyebilir. Kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra “Allow my organization to manage my device” seçeneği karşınıza gelecektir. Burada “No, sign in to this app only” seçeneği ile devam etmeniz önerilir. Aksi taktirde hata tekrar edebiliyor.

Ek olarak üretici firmanın sitesinden güncel sürücüyü indirerek TPM sürücüsünü güncellemenizde fayda vardır. Alternatif olarak aşağıdaki adımlar ile de güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Başlat+R tuşlarına basarak çalıştır penceresi açıldıktan sonra “devmgmt.msc” yazarak çalıştırdığınızda Device manager penceresi açılacaktır. Bu pencerede Security devices başlığı altında “Trusted Platform Module” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe sağ tıklayıp update “Update Driver” dedikten sonra Search Automatically for drivers ve Search for updated drivers on Windows Update seçeneğine tıklayın.

Eğer yukarıdaki tüm işlemleri denemenize rağmen oturum açma ekranında bir takım takılmalar yaşarsanız bilgisayarınızdaki ofis programlarını Office uninstall tool ile tamamen bilgisayarınızdan kaldırın ve yeniden yükleyin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Tayfun Bey selamlar,

    Çok kritik bir bilgi, ellerinize sağlık. Bir çok BT çalışanına yardımcı olacak bir kaynak olmuş bu paylaşım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.