Cloud Computing

Office 365 Lync Online Skype Entegrasyonu

Merhaba, bu makalemde sizler ile Microsoft’ un Cloud hizmeti Office 365 üzerinde çalışan Lync Online’ in, Skype entegrasyon işlemlerini paylaşacağım. Bildiğiniz üzere On Prem çalışan Lync serverlarımıza bu işlem için Edge, Proxy gibi bir çok konfigürasyon yapmamız gerekmekteydi. Bize lisans maliyeti yaratıyordu. Ancak, Office 365 ile aldığınız plan hizmetine bağlı olarak bu hizmet oldukça kolay adımlar ile bizlere sunuluyor.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn440170.aspx

İşlemlerimize başlayalım. Office 365 üzerinde login olduktan sonra, Admin panel sol kısımda bulunan External Sharing altında, Lync linkine tıklıyoruz.

clip_image001

Linke tıkladıktan sonra, sağ tarafta bulunan, “Let people in your organization use Lync to contact people in other organizations” butonunu işaretliyoruz.

 clip_image002

Public IM Connectivity altında bulunan “Turn on communication with Skype users and users of other public IM service providers”  butonunu işaretleyip, Skype ve diğer Lync Online kullanan firmalar ile federasyon işlemini aktif hale getirmiş oluyoruz. ( Aktif olması için 4-8 saat arası beklenilmesi gerekebilir).

clip_image003

Save butonuna basıp, işlemi kayıt ediyoruz.

clip_image004

Ayrıca bu kısımda, istediğimiz domainlere izin verip, engelleyebiliriz.

clip_image005

Lync’ e eklemek istemediğiniz domainleri Blocked, eklenmesini istediğiniz domainleri Allowed kutucuklarına eklemeniz yeterli olacaktır.

Lync Client ile Office 365 hesabımız ile login olalım.

clip_image006

Skype hesabımızı ekleyelim. Yeni kişi ekle>Kuruluşumda Olmayan Kişiyi Ekle>Skype

clip_image008

İletişim kuracağımız Skype hesabının adresini giriyoruz ve TAMAM butonuna tıklıyoruz.

clip_image010

Lync’ den isteğimiz Skype tarafına geldi. Kabul ediyoruz.

clip_image012

Yazışma yaptığımızda sorunsuz olarak Lync ve Skype arasında iletişim olduğunu görüyoruz.

clip_image014

Dipnot olarak belirtmek isterim ki, Skype userını Lync’ a eklemek için, Skype kullanıcısının Outlok.com, Hotmail.com, live.com vb. gibi Microsoft hesabı ile Skype adresi olması gerekmektedir.  

http://support2.microsoft.com/common/survey.aspx?scid=sw;en;3592&showpage=1

Faydalı olması dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.