Cloud Computing

Office 365 Pro Plus Deployment Bölüm – 2 Click-to-Run Installation

Makalemizin ilk bölümü içinde O365 Office 365 Pro Plus Dağıtım senaryolarını incelemiş ve kullanacak olduğumuz Click-to-run ürünü hakkında özet bilgi vermiştik. Bu makalemiz içinde click-to-run yazılımının kurulumunu gerçekleştireceğiz ve biraz daha detaylı bilgileri paylaşacağız.

İlk olarak Configuration manager yazılımımız üzerie Deploymant Tool for Click-to-Run ürününü kurarak buradan işlemlere başlayacağız.

clip_image001

Indirmiş olduğumuz Click-to-run aracı 1.9 MB boyutunda olan küçük bir dosyadır ve indirmiş olduğumuz aracı çalıştırarak configuration manager sunucumuz üzerine kurulum işlemi sırasında istenilen path içine açıyoruz. Staging isminde bir klasör belirtmiştim ve dosyayı bu yol üzerine açtım.

clip_image003

Açmiş olduğum deployment tool içinden iki tane dosya çıkmakta. Bir tanesi configuration.xml dosyası, bu dosyayı özelleştireceğiz, bu sebepten bu default dosya üzerinde bir işlem yapmanızı önermiyorum. Diğeri ise kurulum dosyalarını indirmemize yaracak olan setup.exe dosyasıdır.

clip_image005

Değiştirmediğimiz ve referans olarak kullanacağımız configuration.xml dosyası içinde bulunan parametreleri görebilmektesiniz.

clip_image007

Configuration.xml dosyamızı özelleştirmek üzere kopyalıyorum. Bu dosyadan download.xml, install.xml ve unistall (remove).xml dosya olmak üzere çoğaltıyorum.

clip_image009

Referans olarak kullanmış olduğum configuration.xml dosyasının ismini download.xml olarak yukarıdaki gibi parametreleri değiştirdim.

clip_image011

Configuration Manager yazılımı üzerinde komut satırını açıyorum ve click-to-run aracını kurmuş olduğum staging klasörü içine geliyorum ve

.\setup.exe /download download.xml

Parametresini çalıştırıyorum.

clip_image012

Çalıştırmış olduğumuz download parametresi, parametre içinde belirtmiş olduğumuz office 365 Pro Plus dosyalarını indirecektir. Indirme zamanı sahip olduğumuz internet hızına göre değişkenlik göstemrektedir. İndirilecek olan dosya boyut 1,3 Gb civarındadır.

Configuration.xml dosyasının özelleştirilmesini bir sonraki makalemiz Office 365 Pro Plus Deployment Bölüm 3 Command-Line Properties içinde detaylı olarak gerçekleştireceğiz.

clip_image014

Download işlemi bittikten sonra office 365 Pro Plus dağıtım dosyamız hazır duruma geldi. Bölüm 3 Command-Line Properties makalemiz içinde bu makalemiz içinde kullanmış olduğumuz download.xml dosyamızın nasıl hazırlanacağını anlatacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.