Cloud Computing

Office 365 Pro Plus Deployment Bölüm – 1 Deployment Scenarios

O365 Pro Plus Deployment Makale serisi içinde O365 Pro Plus’ ın ürünü olan Office 2016 ‘ ın dağıtımını, yönetimini ve özelleştirilmesini gerçekleştireceğiz. Makale serisi tamamlandığı zaman Office 365 Pro Plus Deployment etiketi ile makale serisinin tamamına ulaşabilirsiniz.

Makale serisi toplam 6 bölümden oluşmaktadır ve yayınlanma sıralaması;

§  Office 365 Pro Plus Deployment Bölüm 1 Deployment Scenarios

§  Office 365 Pro Plus Deployment Bölüm 2 Click-to-Run Installation

§  Office 365 Pro Plus Deployment Bölüm 3 Command-Line Properties

§  Office 365 Pro Plus Deployment Bölüm 4 Create Application in Configuration Manager

§  Office 365 Pro Plus Deployment Bölüm 5 Create Deployment Type in Configuration Manager

§  Office 365 Pro Plus Deployment Bölüm 6 Create Deployments in Configuration Manager

olarak belirlenmiştir.

clip_image002

Bu makale serimizde System Center ürünü içinde bulunan Configuration Manager ürününü kullanacağız ve sahip olduğumuz Office 365 Paketi içinde bulunan ürünlerin dağıtımını gerçekleştireceğiz.

Sahip olduğumuz Office 365 Paketine bağlı olarak dağıtabileceğimiz ürünler ve içerikler değişkenlik göstermektedir.

clip_image004

Ilk olarak Configuration manager yazılımımız üzerie Deploymant Tool for Click-to-Run ürününü kurarak buradan işlemlere başlayacağız.

Click-to-run aracı Microsoft streaming ve sanallaştırma teknolojidir. Bu ürün ile O365 Pro Plus yazılımının dağıtılması ve dağıtım sonrası ihtiyaç duyulan yönetimsel işlemlerimizi en az süreye indirmek için geliştirilmiş bir yazılımdır.

İndirmiş olduğumuz click-to-run ürünü Office 2016 deployment içinde bulunmaktadır ve sadece Office 2016 dağıtımını gerçekleştirebileceğiz. Eğer dağıtımını gerçekleştirecek olduğumuz office sürümü 2013 ise Office 2013 Deployment Tool for Click-to-Run ürününü buradan indirebilirsiniz.

Click-to-run yazılımı ile dağıtımını yapacak olduğumuz client işletim sistemi üzerinde bulunan mevcut Office yazılımını kaldıramamaktayız ama yükleme işlemini ve yükleme işlemi sonrasında beraber çalışmasını geçrekleştirebilmekteyiz. Önerilen dağıtım senaryosu, client üzerinde yüklü bulunan mevcut office versiyonunun kaldırılmasıdır.

O365 Pro Plus için temel iki farklı dağıtım senaryosu bulunmaktadır.

clip_image005

ilk seçenek, Kullancımızın kendi O365 Pro Plus yazılımını yüklemesidir. Kullanıcımız O365 portalına girecek ve kendisi software bölümünden Install butonu ile el-ile kurulumu gerçekleştirecektir. Sahip olduğumuz organizasyon eğer ufaksa ve kullanıcılarımızda kurulum kabiliyeti ve yönetici hakları varsa, bu seçeneği kullanabiliriz.

clip_image007

Diğer seçenek ise Click-to-run ürününü indirip on-premise networkümüze dağıtımını gerçekleştirebiliriz. Click-to-run yazılımı ile bir çok dağıtım senaryosu bulunmaktadır.

Clic-To-Run Dağitim Senaryolari

Bizler bu makalemizde System center configuration manager ürününü kullanacağız. Fakat organizasyonumuz içinde System center ürünü yoksa alternatif dağıtım seçenekleri bulunmaktadır.

clip_image009

Organizasyonumuzun sahip olduğu teknolojilere bağlı olarak Active Directory yardımıyla Group Policy MSI dağıtımı senaryosu (buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz) ve Microsoft download centerda bekleyen download the Administrative Template files dosyası ile kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Virtulization teknlojileri ile RDS Platformu (Örnek dağıtım senaryoları için daha önce hazırlamış olduğum RemoteApp Experience etiketli makaleleri inceleyebilirsiniz) veya App-V ürünleriyle farklı bir dağıtım senaryosu ile ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Deploy Office 365 ProPlus by using Remote Desktop Services makalesi üzerinden RDS platformuna O365 Pro Plus ın dağıtımını ve Deploy Office 365 ProPlus as part of an operating system image makalesi ile imajlanmış bir işletim sistemi içine O365 Pro Plus ın kurulum adımlarını inceleyebilirsiniz.

clip_image011

Eğer Office 365 dağıtımını bireysel kullanıcılarımıza bırakmayıp, kurulumunu merkezi olarak gerçekleştirdiysek kazanacak olduğumuz bir diğer özellik ise güncelleştirme yönetimidir. Bildiğimiz gibi her bir uygulamanın zaman içinde iyileştirilmesi ve tespit edilen açıklarının kapatılma süreci bulunmaktadır. O365 Pro Plus kurulumunu kullanıcılarımız bireysel olarak kurabildikleri gibi bunların zaman içinde güncelleştirmelerinide kendileri bireysel olarak alabilmektedirler. Eğer kurulumu merkezi olarak gerçekleştirdiksey zaman içinde ihtiyaç duyulan güncelleştirmeleride merkezi olarak iyileştirebiliriz. Click-to-run aracı Configuration Manager ile birlikte çalışmakta ve zaman içinde yayınlanan güncelleştirmeleri o365 clientlara sunmaktadır.

Ilk başta bireysel olarak kurulan Office 365 Pro Plus, daha sonradan merkezi güncelleştirme döngüsü içine dahil edilebilmektedir.

Yukarıdaki tabloda Office 365 Pro Plus yazılımının güncelleştirme döngüsünün şeması bulunmaktadır. Şema içinde açıklanmak istenilen;

clip_image013

Current Channel güncelleştirmelerinin düzenli olarak her ay gerçekleştirildiği, Deferred Channel ve First Release for Deferred Channel güncelleştirmelerinin ise her dört ayda bir gerçekleştirildiği belirtilmektedir. Makale serimizin ilerleyen bölümlerinde bu güncelleştirmeler ile ilgili versiyon bilgisini detaylı olarak paylaşıyor olacağız. Güncelleştirme yönetimi ile ilgili politikaya Overview of update channels for Office 365 ProPlus adresinden öğrenebilirsiniz.

clip_image015

Office 365 Pro Plus dağıtımını gerçekleştirmeden önce yapılması gerekli olan işlemlerden bir tanesi dağıtımını gerçekleştirecek olduğumuz kullanıcıların O365 Portal üzerinde görülmesi ve hangi kullanıcıda O365 Pro Plus yüklü veya değil veya hangi kullanıcı üzerinde aktif olmayan clientların görüntülenmesidir. Dağıtımını gerçekleştirmeden önce O365 Pro Plus dağıtımını gerçekleştirecek olduğumuz kullanıcılarımıza O365 Pro Plus Lisans etkinleştirmesini yapmamız gerekmektedir. Bu işlemleri yapabilmemiz için O365 Portalı üzerinde Global admin veya Management Administrator haklarına sahip olmamız gerekmektedir. View and manage users’ installations of Office 365 ProPlus from the Office 365 admin center makalesinde bu işlemlerin nasıl yapılacağına dair bilgiler bulunmaktadır.

O365 Portal üzerine kayıt ettirmiş olduğumuz hesap düzenli olarak her ay O365 Portal a kayıt olur ve subscription durumunu ve ürün anahtarını kontrol eder. Subscription imizin geçerliliği olduğu süre içerisinde kullanıcımız lisans problemi yaşamadan kullanmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.