Cloud Computing

Office 365 Panelinde Kullanıcılara Domain Bazlı Yetki Verme

Office 365 panelinde birden fazla domaine sahip olup, farklı IT çalışanlarına belirli domainleri yönetme hakkı tanımlamak mümkün. Bunun için ilk olarak yapmamız gereken Exchange Online’na powershell ile giriş yapmak.

 

“Import-Module MSOnline

$O365Cred = Get-Credential

$O365Session = New-PSSession –ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.outlook.com/powershell -Credential $O365Cred -Authentication Basic -AllowRedirection

Import-PSSession $O365Session

Connect-MsolService –Credential $O365Cred”

 

Exchange Online’na powershell ile giriş yaptıktan sonra Organizasyonumuzda değişiklik yapacağımız için “Enable-OrganizationCustomization” komutunu çalıştırıyoruz.

 

Bu işlemden sonra “New-ManagementScope -Name “Scope Adı” -RecipientRestrictionFilter { UserPrincipalName –like ‘*domainadı*’ }”

Örn: New-ManagementScope -Name “ScopeBulutNet” -RecipientRestrictionFilter { UserPrincipalName –like ‘*bulutnet.net*’ }

 clip_image002

Resim 01

 

Scope oluşturma işlemi bittikten sonra belirttiğimiz domaini yönetecek olan kullanıcılara Office 365 panelinden “User Management Administrator” yetkisi veriyoruz.

 clip_image004

Resim 02

 

Bu yetkiyi verdikten sonra kullanıcılara otomatik olarak “Exchange Admin Center” daki “Exchange Permissions” menüsünden ”Admin Roles” kısmında ki “Help Desk” yetkileri atanmaktadır. Burada ki yetkiler kullanıcıları yönetmek için yeterli gelmediğinden buradaki “Help Desk” rolünün bir kopyasını oluşturup “Distribution Groups, Mail Recipient Creation, Mail Recipients, Message Tracking, Migration, Move Mailboxes, Recipient Policies, Reset Password ve Team Mailboxes” yetkilerini veriyoruz.

 clip_image006

Resim 03

clip_image007

 

Resim 04

Yetki verme işlemi tamamlandıktan sonra bu yetkilere sahip kullanıcıları seçiyoruz ve Scope kısmından powershell ile oluşturduğumuz scope adını seçiyoruz. Sonrasında oluşturacağımız yeni rolün kaydedilebilmesi için rol isimin “Help Desk” ile başlaması gerekmektedir. Örn: Scope adını “Help Desk 2” olarak verbiliriz. Oluşturacağımız yeni rolü kaydediyoruz.

 clip_image008

Resim 05

clip_image010

Resim 06

Kullanıcıya yetki verme işlemini tamamladık. Şimdi yetki vermiş olduğumuz kullanıcı ile Office 365 paneline giriş yapıp sadece izin vermiş olduğumuz domaindeki kullanıcıları yönetebilceğimizi göreceğiz.

clip_image012

 Resim 07

 clip_image014

Resim 08

 clip_image016

Resim 09

Vermiş olduğumuz yetkiler dahilinde kullanıcının suffixi eğer “bulutnet.net” ile bitiyorsa kullanıcının mailbox özelliklerini değiştirmek istediğimiz de alanlar aktif bir şekilde geliyor.

 clip_image017

Resim 10

Eğer kullanıcının suffixi “bulutnet.net” ile bitmiyorsa açmış olduğumuz kullanıcının mailbox özellikleri pasif bir şekilde geliyor.

 clip_image018

Resim 11

Bu makalemizde Office 365 panelinde birden fazla domaine sahip olan ve  farklı IT çalışanlarına belirli domainleri yönetme hakkı tanıma işlemlerini gerçekleştirdik. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.