Cloud Computing

Office 365 Exchange Server Mail Protection Reports

Merhaba, bu yazımda sizler ile Office 365 Exchange Online üzerinde ki Mail Protection Reports adımlarını ve mailbox bazında nasıl rapor alınabileceğini paylaşacağım. Exchange Online Cloud yapısı sayesinde bildiğiniz üzere entegrasyonel ve kullana bilirlik açısından hayatımızı oldukça kolaylaştırdı. Tek çatı altında toplanan platformlar artık birkaç tık ile hizmetimize sunuluyor. Yoğun olarak Exchange Online platformundan yararlanan firmaların IT departmanları, raporlama kısmında her platform üzerinde olduğu gibi Exchange tarafında ‘da kullanma ihtiyacında olacaklardır. İşlemlerime başlayalım.

 

Öncelikle Mail Protection kısmına nasıl erişeceğiz görelim.

 

Office 365 platformumuza login olup, Admin altında Office 365 linkine tıklıyoruz.

 

clip_image001

Reports altında Protection kısmını inceleyeceğiz.

clip_image002

Diğer Report adımlarını daha sonra ki makalelerimde sizler ile paylaşacağım.

Top Senders and Recipients

Bu adımda platformumuz üzerinde en aktif mail gönderen, alan userlarımızı görebiliriz. 7, 14, 30 ve Custom seçenekleri ile belirttiğimiz tarihler arasında rapor çekebilme özelliğini bize sunuyor. 4 adet activity raporu olmamız mümkün, top mail recipients, top mail senders, top spam recipients ve top malware recipients.

clip_image003

Top malware for mail

Bu adımda platformumuz üzerinde en aktif malware gönderen, alan userlarımızı görebiliriz. 7, 14, 30 ve Custom seçenekleri ile belirttiğimiz tarihler arasında rapor çekebilme özelliğini bize sunuyor.

clip_image004

 

 

Malware detections

Bu kısımda malware olarak gelen veya takılan mailleri görebilir, gerektiğinde View pending or completed requests  submit edebilirsiniz.

clip_image005

 

Spam detections

Bu kısımda Spam olarak gelen veya takılan mailleri görebilir, gerektiğinde View pending or completed requests  submit edebilirsiniz. Table olarak görebilirsiniz.

 

clip_image006

Sent and received mail

Bu kısımda giden ve gelen maillerin tablo ve grafik ara yüzünü görebiliriz. Tarih bazında yoğunluğu gözlemleyebilirsiniz.

clip_image007

Şimdi ise kullanıcı bazlı Mail Protection Report’ u nasıl alacağımıza göz atalım. Öncelikle minik bir tool indirmemiz gerekiyor.

Mail Protection Reports for Office 365

Download: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30716

.net 3.5 kurulu olması gerekir. İndirdiğimiz aracı hızlıca bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Windows 7, 8, 8.1 veya server platformu fark etmez.

clip_image008

Lisans kısmını kabul ediyoruz.

Microsoft Exchange Online adımını seçip, next ile sonra ki adıma geçiyoruz.

clip_image009

clip_image010

Finish ile kurulumu bitirdik.

Mail Protection Reports for Office 365 isminde masa üstüne kısa yolu otomatik atıyor.

clip_image011

 

Icon’ a çift tıklayınca aşağıda ki gibi bir pencere çıkıyor karşımıza.

Görüldüğü gibi bir excel sayfası, tab kısımlarını kontrol edersek, bir çok raporun tab’ ı mevcut. Traffic, Spam, Malware, Rules, Data Loss Prevention, Spam Mail Detail, Rule Mail Detail ve DLP Mail Detail gibi..

Üst tarafta bulunan Query kısmına tıklıyoruz.

clip_image013

Açılan ekrana user’ ın bilgilerini giriyoruz ve login butonuna tıklıyoruz.

clip_image014

İstediğimiz tarih aralığını belirtiyoruz.

clip_image015

Kullanıcının dataları load ediliyor.

clip_image016

clip_image017

Son duruma bakalım.

Örnek bir traffic tablosu. Benim test hesabım olduğundan traffic, spam, malware kısımları dolu değil. Live ortamda olası raporları tahmin ediyorsunuzdur J Traffic Type kısmında good mailden spam’ a kadar birçok seçeneği görebiliriz.

clip_image019

Tab’ ların içeriği

clip_image020

Faydalı olması dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.