Blog

Office 365 eDiscovery Aracı Emekliye Ayrıldı – In-Place eDiscovery ve In-Place Holds Nerede?

Microsoft uzun süredir Exchange dahil Sharepoint veya Office 365 grup gibi alt yapılarda arama işlemleri için Exchange Online portalı üzerindeki eDiscovery aracını kullandı. Aslında bu aracı on prem exchange server üzerinden hatırlıyoruz. Ancak bu aracın özellikle Exchange dışındaki ortamlar için uygun olmayan daha doğrusu çok da başarılı olmayan arama sonuçları nedeni ile Microsoft uzun süredir bu alanda çalışma yapmaktaydı. Microsoft 365 compliance center olarak bildiğimiz yeni nesil portal üzerinden artık bu ve benzeri desteklenen tüm platformlar içerisinde arama yapabileceksiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken compliance center üzerinde aşağıdaki menüyü kullanmak

Daha sonra case ismi, arama yapmak istediğiniz platformaları, anahtar kelimeleri seçerek arama gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu yenilik sonrasında ise artık Exchange Admin Center içerisinde “In-Place eDiscovery” ve “In-Place Holds” artık olmayacak.

Ancak Exchange Online PowerShell üzerinden hala aşağıdaki komut setleri ile arama yapabileceksiniz;

New-MailboxSearch
Start-MailboxSearch
Stop-MailboxSearch
Set-MailboxSearch

1 Nisan 2020 itibari ile ise çok alışkın olduğumuz Search-Mailbox komut seti artık olmayacak.

Kaynak;

https://docs.microsoft.com/tr-tr/microsoft-365/compliance/legacy-ediscovery-retirement

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.