Haberler

Nikon DSLR Makinelerinin Fişini Çekti!

Japonya merkezli kamera ve fotoğraf makinesi üreticisi Nikon, DSLR fotoğraf makineleri için yeni model üretmeme kararı aldı. Güncel modellerini bir süre daha üretmeye devam edecek olan firma, eski modeller için de destek vermeye devam edecek.

Nikon DSLR için yeni model çıkarmayacak

Nikon, 1948 yılından bu yana profesyonel kameralar, fotoğraf makineleri ve dijital görüntüleme ekipmanları üretimi yapan bir firma. 1999 yılı itibariyle fotoğrafcılar tarafından büyük ilgi gören DSLR makineleri üreten şirket bu tip makineler için artık yeni model çıkarmama kararı aldı. Daha öncede kompakt makinelerin fişini çeken şirket, çalışmalarını yeni nesil aynalı modeller için sürdürecek.

Nikon’un DLSR’dan vazgeçme nedenleri arasında en büyük pay yeni nesil aynalı fotoğraf makineleri. Şirketin AR-GE ekibi dijital çağın aynalı modellerde olduğunu analiz etmiş olacakki bu alanda yoğunlaşmanın şirket hedefleri için daha iyi olacağı düşünüldü. DSLR makinelerin sonunu getiren bir diğer unsur da akıllı telefonlar. Akıllı telefonların gelişmiş kameraları, diğer yandan aynalı modellerin fiyatlarının DSLR makinelere yaklaşmış olması DSLR modellerin satış hacimlerini ciddi oranda düşürdü. Durum karşısında Nikon da pazarda ilgi gören makinelere yoğunlaşma kararı aldı.

Eski modeller için destek verilmeye devam edecek

Nikon DSLR fotoğraf makinesi

Nikon DSLR makinelerle ilgili planlarını çok önce yapmış olmalı ki bu kategoride en son üretimini 2020 yılında yaptı. 2020’de Nikon D6 serisini piyasaya süren marka, pazarda ilgi gören bu ve daha önceki modellerinin üretimine bir süre daha devam edecek. Farklı DSLR modelleri için de hem teknik destek vermeye, hem de ekipman üretimine devam edilecek.

Nikon’un sektörde rekabet ettiği bir diğer üretici olan Canon da geçtiğimiz yılın sonu itibariyle DSLR makine üretimini durdurduğunu açıklamıştı. Profesyonel fotoğrafcıların aynalı modeller seçmesine karşın giriş seviyesi ve orta seviyedeki kullanıcılar için ne tür bir çalışmanın yapılacağı merak konusu.

Siz de Nikon’un bu hamlesi ve DSLR fotoğraf makineleri hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak: TechSpot

OKUMAYA DEVAM ET

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu