Haberler

Microsoft, Terra Platformunu Azure’a Getiriyor

Microsoft, Terra platformunu Azure’a getirmek için Alphabet şirketi olan Verily ile iş ortaklığına imza attı.

Terra platformu; önemli bilimsel araştırma projelerinde milyonlarca katılımcıdan gelen verileri analiz etmek için her ay binlerce araştırmacı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Microsoft bugün, Terra platformunu Azure sistemine getiren ve bir Alphabet şirketi olan Broad Institute of MIT ve Harvard and Verily ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Daha önce yalnızca Google Cloud’da mevcut olan Terra platformu anlaşma sayesinde Azure’a da geliyor.

Microsoft, Terra iş birliği

Diğer taraftan şirket, Terra platformunun geliştirilmesi için yazılım mühendisliği anlamında da destek sağlayacak.

Yeni ortaklık sayesinde şirketler, Terra’nın sağlık ve yaşam bilimleri araştırmalarına yönelik vizyonunu şu yollarla hızlandırmış oluyor;

  • Terra’nın açık, modüler ve birlikte çalışabilir araştırma platformunu, Microsoft Azure sayesinde; veri, yapay zeka teknolojileri ve küresel yeteneklerle genişletmek.
  • Terra’nın dünya genelinde Microsoft ile ortaklık kuran 168.000’den fazla sağlık ve yaşam bilimleri kuruluşuna erişilebilirliğini arttırmak.
  • İşbirliğine dayalı çalışma alanları aracılığıyla dağıtılmış veri depolarına güvenli ve kimliği doğrulanmış erişim sağlama.
  • Hasta gizliliğini sağlarken yeni analitik ve tahmine dayalı modeller oluşturmak için federe veri analizini etkinleştirme.
  • Araştırma ve klinik alanlar arasında veri ve içgörü dağıtımını hızlandırmak için kesintisiz ve güvenli bir akış oluşturmak.
  • Data Biosphere tarafından geliştirilen; verilere açık, uyumlu ve güvenli yaklaşımı, Global Alliance for Genomics and Health tarafından oluşturulan standartlar doğrultusunda, biyomedikal veri ekosistemini ilerletmek için açık API’leri ve modüler bileşenleri kullanmak.

Terra ekibinden Geraldine Van der Auwera Microsoft ile yapılan ortaklıkla ilgili memnuniyetini “Microsoft’un ölçeklenebilir bilgi işlemeden yapay zekaya ve sağlık sistemleriyle olan bağlantısı bizi çok heyecanlandırıyor. Bu anlaşma bize zaten güvenen binlerce araştırmacının ihtiyaçlarını daha etkin bir şekilde giderebilmek için Terra platformunu geliştirmemize fırsat tanıyor.” sözleriyle dile getirdi.

Kaynak: microsoft.com

Son Haberler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu