Haberler

Cisco, 2,6 Milyar Dolarlık Birleşme İçin Mahkemeye Başvurdu

Acacia yetkilileri, Çin hükümeti tarafından belirlenen kapanış koşullarının yerine getirilmediğini öne sürüyor. Ancak Cisco yetkilileri, Acacia ile aynı fikirde değil.

Cisco, Acacia’nın 2.6 milyar dolar değerindeki şirket birleşmesinden vazgeçmesini önlemek için Acacia Communications’ı mahkemeye veriyor.

Maynard, Massachusetts merkezli Acacia, bilişim sektöründe ağ oluşturma amaçlı yüksek hızlı optik ara bağlantı ürünlerinin bileşen tedarikçisi ve üreticisi olarak yer alıyor.

Temmuz 2019’da Cisco, kendisine de bileşen sağlayan Acacia’yı satın aldığını duyurmuştu. Cisco, söz konusu satın alma ile firmanın mevcut kurumsal ağ portföyüne fayda sağlanacağını da söyledi.

Satın alma anlaşmasının şartlarına göre Cisco’nun, çoğu birleşme ve devralma anlaşmalarında standart bir prosedür olan bir dizi kapanış koşulunu yerine getirmesi gerekiyordu. Ancak, Acacia’ya göre bu koşullar zamanında ve gerektiği şekilde karşılanmadı.

Acacia yetkilileri, 8 Ocak’ta şirketin “birleşme anlaşmasını derhal feshetmeyi seçtiğini” söyledi. Bunun yanında Cisco’yu, Çin hükümetinin Devlet Pazar Düzenleme İdaresi’nden (SAMR) onay almamış olmakla suçladı.

Acacia sözcüleri “fesih” açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bu birleşme anlaşmasında öngörülen zaman çerçevesi içinde alınmadığı için, Acacia’nın 8 Ocak 2021’a uzatılmış bitiş tarihinden önce birleşmeyi gerçekleştirme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle Acacia, birleşme anlaşmasının hükümlerine uygun olarak teklif edilen işlemi sonlandırma hakkını kullanmıştır.”

Cisco, bileşen tedarikçisine almış olduğu fesih kararı için itiraz edeceğini söyledi. Acacia ise yanıt olarak, fesih mücadelesine devam edeceğini açıkladı.

Açıklamanın yapıldığı gün Cisco yetkilileri, şirketin birleşmeyi tamamlamak için belirlenen koşulları karşılayıp karşılamadığına dair bir soruşturma başlatmak için ABD Delaware Şansölye Mahkemesine gitti.

Cisco, şirket tarafından sağlanan bilgilerin “ilgili rekabet endişelerini gidermek için yeterli” olduğunun daha önce SAMR tarafından bildirildiğini söyledi.

Teknoloji devi firma ayrıca, Acacia’nın “mahkeme bu sorunu çözüme kavuşturana kadar” anlaşmayı feshetmesini engelleyen bir emir çıkarılmasını da talep etti.

Bloomberg’e göre, bu geçici mahkeme kararı kabul edildi. Bunun yanında, konunun karar verme aşamasının da hızlandırılması bekleniyor.

Cisco’nun savunma ekibinin bir üyesi olan William Lafferty, Acacia’yı şirkete daha yüksek bir fiyattan değer veren bir anlaşmayı müzakere etmek için anlaşmadan uzaklaşmaya çalışmakla suçladı ve stratejik birleşmeyi kaybetmenin, Cisco’ya “telafisi imkansız bir zarara” neden olabileceğini ekledi.

Kaynak: zdnet.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

KVKK’dan WhatsApp Kamuoyu Duyurusu
Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp Hakkında Soruşturma Başlattı
Nissan’da Büyük Veri Sızıntısı Yaşandı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu