Haberler

Microsoft Son Çeyrek Gelirlerini Açıkladı

Yazılım devi Microsoft, 2022 yılının son çeyreğine ait gelir rakamlarını açıkladı. Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan bu dönem için 16.4 milyar dolar net kar açıklandı. Detaylar haberimizde.

Microsoft ofisi

Geçtiğimiz hafta kademeli olarak 10 binden fazla çalışanını işten çıkaracağını duyuran Microsoft, bugün internet sitesi üzerinden yaptığı paylaşımla son çeyreğe ait gelir raporlarını açıkladı. Kendi finansal dönemini Temmuz ayında başlatan Microsoft için açıklanan veriler 2. çeyreğe ait. 2022’nin son 3 ayı Microsoft için nasıl geçti detaylarına göz atalım.

Microsoft son çeyrekte 16.4 milyar dolar net kar açıkladı

Microsoft, son çeyrekte 52.7 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Bu gelirin 16.4 milyarlık kısmı da net kar olarak açıklandı. Şirket, kar açıklamasına karşın gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşadı. Temmuz ila Eylül arasını kapsayan bir önceki dönemde 50.1 milyar dolar gelir elde edilmiş, bu gelirin de 17.6 milyar doları kar olarak açıklanmıştı. Bu rakamlar Microsoft’un aşamalı olarak bir düşüş yaşadığını ve gelir grafiğinin aşağı yönlü olduğunu gösteriyor.

Bir önceki döneme oranla Microsoft’un Xbox donanım gelirleri %13 oranında, oyun gelirleri aynı şekilde %13 ooranında, oyun servislerinden elde ettiği gelir %12 oranında ve PC üreticilerinden elde edilen Windows işletim sistemi lisans gelirleri de %39 oranında düşüş gösterdi.

Windows’tan elde edilen gelirlerin düşmesinde bilgisayar satışlarında yaşanan azalma doğrudan etkili. Amerika Birleşik Devletleri merkezli araştırma şirketi Gartner’in raporuna göre bilgisayar satışları 2021’in son çeyreği ile 2022’nin son çeyreği arasındaki dönemde %28.5 oranında azaldı. Bu 1 yıllık dönemde toplam 65.3 milyon bilgisayar satıldı. 2022 yılı, 1990’lu yıllardan bu yana bilgisayar pazarında en büyük düşüşün yaşandığı yıl oldu.  

Siz de Microsoft’un gelirleri ve bilgisayar satış rakamlarına ilişkin düşüncelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Microsoft

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu