Haberler

Microsoft Pluton Destekli İlk Windows 11 PC’ler CES’te Tanıtıldı

Lenovo bugün CES 2022’de AMD Ryzen 6000 Serisi işlemcilere sahip olan ve Microsoft Pluton destekli ilk Windows 11 PC modelleri olan ThinkPad Z13 ve Z16’yı tanıttı.

Microsoft’un Kurumsal ve İşletim Sistemi Güvenliği Direktörü David Weston yeni teknolojiyi şu şekilde açıkladı: “Microsoft Pluton, Xbox ve Azure Sphere’de öncülüğü yapılan, şifreleme anahtarları gibi hassas verileri bir cihazın CPU’suna entegre edilen ve bu nedenle cihaza fiziksel olarak erişen saldırganlar tarafından bile ulaşılması zor olan Pluton donanımı içinde güvenli bir şekilde depolamak için tasarlanmış bir güvenlik işlemcisidir.”

“Bu tasarım, ortaya çıkan saldırı tekniklerinin önemli materyallere erişememesini sağlamaya yardımcı olur.”

Önceden yüklenmiş Windows 11 ile gelen Lenovo’nun Pluton destekli ThinkPad Z13 ve Z16’sı hakkında bu link üzerinden daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

AMD de ayrıca bu basın bülteninde yeni Ryzen 6000 Serisi işlemcileri hakkında daha fazla ayrıntı sundu.

ThinkPad Z series Microsoft Pluton
ThinkPad Z serisi (Lenovo)

Microsoft Pluton güvenlik işlemcisi

Microsoft, Kasım 2020’de Pluton güvenlik işlemcisini Windows PC’lerde mevcut saldırı yüzeyini azaltmak için Intel, AMD ve Qualcomm CPU’larına yerleşik bir çip olarak entegre edeceğini duyurdu.

İlk olarak XBOX One ve Azure Sphere ile tanıtılan Pluton, tehdit aktörlerinin bu tür hassas verilere erişmesini engellemek amacıyla önyükleme sürecini, şifreleme anahtarlarını ve kimlik bilgilerini doğrudan CPU üzerinde korumak için bir Güvenilir Platform Modülü (TPM) gibi çalışır.

Yerleşik güvenlik işlemcisi, kötü amaçlı yazılımların kötü niyetli değişiklikler yapmasını önlemek için yerleşik ürün yazılımı bütünlüğü kontrollerine de sahiptir.

Değiştirilmiş ürün yazılımı algılanırsa, işlemci doğrudan Windows Update aracılığıyla Microsoft’tan güncel yazılımı kullanarak güvenli bir şekilde yama yapar.

Weston’a göre, bu sadece “Windows ekosistemiyle Pluton yolculuğunun başlangıcı”.

Ayrıca müşterilerin “Gelecekte Microsoft ve ortaklarımızdan Pluton’un genişletilmiş donanım kullanılabilirliği ile ilgili güncellemeleri de beklemeleri” gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Wi-Fi 6, 2022’de 5G’yi Sollayacak
Microsoft, Uzak Masaüstü Sorunları İçin Acil Güncelleme Yayınladı
VMware İçin Güncelleme Vakti
Komutları Web Sayfalarından Kopyalayıp Yapıştırmak Hacklenmenize Yol Açabilir
Twitch Türkiye Dolandırıcılığı Operasyonu Başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.