Haberler

Twitch Türkiye Dolandırıcılığı Operasyonu Başladı

Canlı yayın platformu Twitch üzerinden dolandırıcılık yapan kişiler hakkında yürütülen soruşturmada 11 ilde Twitch Türkiye dolandırıcılığı operasyonu gerçekleşti.

Popüler canlı yayın platformu Twitch, ülkemizde geçtiğimiz aylarda dolandırıcılık iddiaları ile gündeme gelmişti. Pek çok Twitch Türkiye yayıncısının adının geçtiği dolandırıcılık iddiaları sonrasında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlatmıştı.

Platform adı dolandırıcılıkla anılan yayıncılara bir yaptırım uygulamamıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen dolandırıcılık soruşturması kapsamında, bu dolandırıcılığa karışan kişilere operasyon düzenledi.

Twitch Türkiye Dolandırıcılığı Soruşturmasında 40 Gözaltı

Twitch Türkiye’de geçtiğimiz aylarda, pek çok yayıncının haksız yere kazanç elde ettiği ortaya çıkmıştı. TRT Haber’in haberine göre, Twitch platformu üzerinden haksız kazanç elde eden şüphelilere yönelik yürütülen soruşturmada 44 kişi hakkında gözaltı kararı verilirken, 11 ilde düzenlenen operasyonlarda 40 kişi gözaltına alındı.

Yürütülen dolandırıcılık soruşturması kapsamında ekipler, Twitch platformunda yayın yapan kişilere başkalarına ait kart bilgileri kullanılarak satın alınan BIT gönderildiğini tespit etti.

Ekipler tarafından yürütülen çalışmada bu yöntemle haksız kazanç elde ettiği belirlenen 44 şüpheli tespit edildi. Şüphelilerin yakalanması için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Aydın, Eskişehir, Kocaeli, Balıkesir, Manisa ve Denizli’de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskınlarda 40 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Ev ve işyerlerine düzenlenen operasyonlarda çok sayıda belge ve dijital materyale ekipler tarafından el konuldu. Yakalanan şüpheliler, sorgularının tamamlanması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne sevk edilirken, firarı 4 şüphelinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği bilgisi aktarıldı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.