Haberler

Microsoft, OpenAI’nin GPT Modellerini Hükümet Cloud Müşterilerine Sunmayı Planlıyor.

Microsoft Corp Çarşamba günü blog yazısında, OpenAI’nin güçlü dil üretme modellerini, Azure cloud hizmetini kullanarak ABD federal ajanslarına sunacağını belirtti.

Redmond, Washington merkezli şirket, Azure Government’a OpenAI’nin en son ve en sofistike büyük dil modelleri (LLM’ler) olan GPT-4 ve GPT-3’ü destek ekledi.

OpenAI tarafından piyasaya sürülen ChatGPT’nin, Microsoft’un da hissedar olduğu, LLM’lerin kullanımı patlama yaşadı ve her türden işletme, bu modellerin üzerine özellikler inşa etme yarışına girdi.

Microsoft, GPT teknolojisini Azure Government’a getirmesiyle birlikte, ABD hükümet kurumlarına bulut çözümleri sunan platformda bu teknolojiyi ilk defa kullanıyor. Bu aynı zamanda, bir büyük şirketin chatbot teknolojisini hükümetlere sunma konusundaki ilk çabası olarak da kaydediliyor.

Microsoft genellikle Azure OpenAI Hizmetleri aracılığıyla bunu Azure ticari bulut kullanıcılarına sunar ve Mayıs ayı itibarıyla 4.500 müşterisi bulunmaktadır.

Microsoft, hükümet müşterilerinin dil modellerini içerik oluşturma, dil-kod çevirisi ve özetleme gibi belirli görevlere uyarlayabileceğini belirtti.

Kaynak: reuters

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu