Haberler

Microsoft, LinkedIn’in Çin’deki Faaliyetlerine Son Veriyor

Microsoft, Çin devletine uymak zorunda olmanın giderek daha zor hale geldiğini söyleyerek Çin’deki LinkedIn’i kapatıyor.

Microsoft tarafından alınan bu karar, Çin hükümetinin iş dünyası odaklı sosyal ağ olan LinkedIn’den bazı gazeteceilerin profillerini engellemesini talep etmesinden sonra geldi.

LinkedIn, bu yıl içinde yalnızca işlere yönelik bir sürüm olan InJobs isimli yeni bir hizmetini kullanıma sunacak.

Bu yeni servis, sosyal akışı ve makaleleri paylaşma veya yayınlama özelliğini içermeyecek.

LinkedIn kıdemli başkan yardımcısı Mohak Shroff, konu ile ilgili bir blog yazısında “Çin’de önemli ölçüde daha zorlu bir çalışma ortamı ve daha fazla uyumluluk gereksinimleriyle karşı karşıyayız,” dedi.

Buna ek olarak firma da yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bu yıl içinde Çin’de LinkedIn’in yerelleştirilmiş sürümünü kapatacak olsak da, yeni stratejimizi yönlendirmek için Çin’de güçlü bir şekilde varlığımızı sürdürmeye devam edeceğiz ve bu yıl içinde yeni InJobs uygulamasını başlatmaktan heyecan duyuyoruz.”

‘Büyük Bastırma’

LinkedIn, Çin’de faaliyet gösteren tek büyük Batılı sosyal medya platformuydu.

2014’te faaliyete geçtiğinde, varlığını sürdürebilmek için Çin hükümetinin gerekliliklerine uymayı kabul etmişti, ancak aynı zamanda ülkede iş yapma şekli konusunda şeffaf olacağına söz verdi ve hükümet sansürüne katılmadığını söyledi.

Son zamanlarda LinkedIn, Çin merkezli web sitesinde Melissa Chan ve Greg Bruno da dahil olmak üzere birçok gazeteci hesabını kara listeye aldı.

Çin’in Tibetli mültecilere yönelik muamelesini belgeleyen bir kitap yazan Bay Bruno, Verdict’e Çin Komünist Partisi’nin bundan hoşlanmamasına şaşırmadığını, ancak “bir Amerikan teknoloji şirketinin yabancı bir hükümetin taleplerine boyun eğmesi karşısında dehşete düştüğünü” söyledi.

ABD’li senatör Rick Scott, LinkedIn CEO’su Ryan Roslansky ve Microsoft patronu Satya Nadella’ya yazdığı bir mektupta, hareketi “büyük bir bastırma ve Komünist Çin’e boyun eğme eylemi” olarak nitelendirdi.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

MyKings Botnet Hala Aktif ve Büyük Miktarlarda Para Kazanıyor
İnternet Kazançlarına Yönelik Yeni Vergi Kanunu Kabul Edildi
Yanlış Yapılandırma OVH’ın Çökmesine Neden Oldu Kullanıcılar Web Sayfalarına Erişemedi
Çinli Hackerlar, BT Firmalarına Saldırmak İçin Windows Sıfır Gün Açığını Kullanıyor

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu