Haberler

Yanlış Yapılandırma OVH’ın Çökmesine Neden Oldu Kullanıcılar Web Sayfalarına Erişemedi

Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en büyük üçüncü barındırma sağlayıcısı olan OVH, planlı bakım sırasında yönlendirme yapılandırma sorunları gibi görünen sorunları takiben bugün erken saatlerde çöktü.

OVH, dört kıtada 300.000’den fazla sunucuya sahip 32 veri merkezine ve toplam 20 Tbit/s küresel ağ kapasitesine sahip durumda.

Yanlış yönlendirici yapılandırması neden oldu

Şirket, sunucuları kapanmadan önce durum sayfasında “Yönlendirmemizi iyileştirmek için VIN DC’deki yönlendiricilerimizde bakım yapacağız” dedi. “Bakım 13/Ekim/21 09:00 – 10:30 (UTC+2) arasında planlanmıştır. Herhangi bir etki beklenmemektedir, değişiklikten önce cihaz izole edilecektir.” şeklinde bir duyuru yapıldı. Ancak planlı bakım sırasında karşılaşılan bilinmeyen sorunlar nedeniyle, barındırma sağlayıcısının sunucularına erişilemez hale geldi ve müşterilerin siteleri de onlarla birlikte kapandı.

OVH’nin kurucusu Octave Klaba, “DC’mizdeki ağın VH’ye (US-EST) yeniden yapılandırılması sırasında bir insan hatasının ardından, tüm omurgada bir sorunumuz var. DC VH’yi izole edeceğiz ve ardından conf’u düzelteceğiz” dedi. “Son günlerde DDoS saldırılarının yoğunluğu önemli ölçüde arttı. DC VH’mize (US-EST) yeni altyapılar ekleyerek DDoS işleme kapasitemizi artırmaya karar verdik. Yönlendiricinin yanlış bir konfigürasyonu ağın arızalanmasına neden oldu. ” diyerek sözlerine devam etti.

OVH web sitesine bağlanmaya çalışırken , kullanıcılar şu anda “Error 503: Backend unavailable” hatalarını görüyor ve bu tür bir hata genellikle IP Yük Dengeleme arkasındaki sunucuların kullanılamamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Ziyaretçilerden siteyi yenilemeleri veya birkaç dakika içinde geri dönmeleri ve sorun devam ederse OVH’nin destek ekibine ulaşmaları isteniyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.