Haberler

Microsoft Konsollarındaki Performans Sorunlarını Kabul Etti

Microsoft yeni nesil konsollarında bazı oyunlarda performans kaybı yaşadığı ve oyunların Playstation 5 üzerinde daha iyi göründüğünü kabul etti.

Geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan yeni nesil konsollar rekabeti de beraberinde getiriyor. Playstation tarafı stok sorunlarıyla uğraşırken Microsoft kanadında ise konsollardaki performans sorunları gündemde.

microsoft

Oyun grafikleri ve performansları ile ilgili Youtube kanalı olan digital foundry hazırladığı videolarda daha güçsüz olan Playstation 5′ in bazı oyunlarda daha iyi performans verdiğini ve daha güzel göründüğünü ortaya koymuştu. Xbox tarafı ise konsollarını “en güçlü konsol” ifadesiyle satışa çıkarmıştı. Yaşanan bu gelişmelerden sonra reddit gibi forumlarda Xbox Series X’in bu performans sorunları epeyce konuşulmaya başlanmıştı.

Microsoft yapılan eleştirilere sessiz kalmadı ve şirket tarafından açıklama geldi. Yapılan açıklamada “Xbox Series X ve S’deki bir dizi optimize edilmiş oyunla ilgili performans sorunlarının farkındayız ve en iyi deneyimi sağlamak için sorunları belirlemek ve çözmek için ortaklarımızla aktif olarak çalışıyoruz” dedi.

Yapılan açıklamadan sonra geliştiriciler tarafından da bazı açıklamalar geldi. Örneğin yakın zamanda çıkışını yapmış olan Assasins Creed Vallahala adlı oyunun geliştiricisi Ubisoft oyunlarının Xbox serisinde daha iyi gözükmesi için bir yama üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Aynı şekilde Dirt 5 oyununun geliştirici ekibi Codemasters’da oyun için yeni bir yama hazırlığında olduğunu ifade etti.

Diğer taraftan konsolların ilk senelerinde geliştiriciler tarafından tam olarak çözülememesi ve özellikle ilk yıllarında olan konsolların bazı optimizasyon problemleriyle karşılaşılabileceğinin bilinmesi gerekir. Geçtiğimiz konsol nesillerinde de benzer sorunlar yaşandığı hafızalara yer edinmişti.

Microsoft tarafı kağıt üzerinde en güçlü konsola sahip olan taraf. Ancak burada sadece en güçlü konsolun sunulması, yukarıdaki örneklerden de görülebileceği gibi bazen yeterli olmayabiliyor. İşin yazılım tarafı da oldukça önemli. Şirketin yakın zamanda bu sorunların üstesinden geleceğine de kesin gözüyle bakılıyor. Konsol tarafındaki rekabet ise büyümeye devam edecek gibi görünüyor.

Kaynak: www.eurogamer.net

Son Haberler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu