Exchange Server

Microsoft Exchange 2010 Lisanslama ve Fiyatlandırmaya Genel Bakış

Makalemizde sizler ile Exchange 2010 lisanslama ve fiyatlandırma bilgilerini paylaşacağım.

Exchange Server 2010 Lisanslama Önemli Noktalar;

 

Exchange Server 2010, Exchange Server 2007 ile aynı lisanslama modeliyle, fakat her sürümünde önemli özellikler ve geliştirmelerle satılmaya devam edecektir.

 

image002

·         Exchange 2010 Enterprise CAL yepyeni arşivleme özelliği gibi, ve Sesli Posta tarafındaki yenilikler gibi en önemli yatırım alanlarımızın bazı bölümlerini içerir.

·         Yüksek erişilebilirlik özelliği “Posta kutusu sürekliliği” Exchange 2010’da Standard Serverda da yer alır. Exchange 2007’de ise yüksek erişilebilirlik Standard sunucuda LCR/SCR olarak, Enterprise sunucuda ise CCR olarak sunulmaktaydı.

Lisanslama Temel Yapısı;

Exchange Server 2010 tamamen Exchange 2007’de olduğu gibi lisanslanır.

Sunucu Lisansları

Üzerinde Exchange çalışan her sunucu için gerekli bir lisanstır. Exchange Server iki sürümle satılır:

·         Standard Server

 

·         Enterprise Server

 

Kullanıcı Erişim Lisansları (CALlar)

 

Exchange sunucuya erişen her kullanıcı ya da cihaz için bir CAL gerektirir. Exchange için iki tip CAL bulunur:

·         Standard CAL

·         Enterprise CAL

·         Enterprise CAL, Standard CAL üzerine alınabilen bir ek lisanstır. Her iki CAL, her iki sunucu sürümüyle çalışır.

 

External Connector Lisansları

 

·         Bir External Connector, CAL sayısının kesin olmadığı durumlarda bir Exchange sunucusuna sınırsız sayıda istemcinin erişmesine izin verir.

·         Buradaki erişim kurum çalışanları dışındaki, iş ortakları, tedarikçiler, müşteriler ve emekliler gibi profiller için geçerlidir.

 

·         Gerekli olan External Connector lisans sayısı doğrudan kurumun Exchange ortamındaki sunucusayısıyla ilgilidir.

 

 

Exchange Server Lisanslama ve Fiyatlandırma Yenilikleri;

Exchange 2007 Sunucuları,

Enterprise Server, posta kutusu veri tabanı ölçeklenebilirliği (>5) ve yüksek erişilebilirlik için yük dengeleme için farklılaşmaktadır.

image003

Exchange 2010 Sunucuları,

•       Standard Server depolama maliyetlerini azaltmak ve kullanıcı kesintisiz hizmetini geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır ve Posta Kutusu Sürekliliği yüksek erişilebilirlik özelliğini içerir.

•       Enterprise Server artırılmış 100 posta kutusu veri tabanı limiti sağlamaktadır.

•       Fiyatlar Exchange 2007 ile aynı kalmıştır.

image004

 

Microsoft Exchange Server Özelliklerindeki Gelişmeler;

 

image005

Notlar:

  1. Desteklenen posta kutusu veri tabanı sayısı Enterprise Server’da 50’den 100’e çıktı.
  2. Exchange Server 2003’te Standard ve Enterprise Server arasında farklı depolama limitleri vardı. Exchange  Server 2007 ve Exchange  Server 2010’da depolama limitleri hem Standard hem de Enterprise Server versiyonları için 16TB’a yükseldi.
  3. Çeşitli yüksek erişilebilirlik seçenekleri Exchange Server 2010 (Posta kutusu sürekliliği) için tek bir seçenek içinde birleştirildi ve hem Standard hem de Enterprise sürümler ile sağlanır hale geldi. Yerel Sürekli Kopyalama, Beklemeli Sürekli Kopyalama ve Kümeli Sürekli Kopyalama yetenekleri, Exchange 2010 Posta Kutusu Sürekliliği yeteneğinde birleştirildi. Böylece yüksek erişilebilirlik ve felaket kurtarma için basitleştirilmiş bir yaklaşım sağlanmış oldu.

 

Exchange Server Yazılım Güvencesi Geçiş Yolları ;

 

image006

NOT: Bu geçiş Exchange Server 2007 Standard sürümündeki LCR (Yerel Sürekli Kopyalama) özelliğinin yerini Exchange 2010’da Posta Kutusu Sürekliliği (Mailbox Resiliency) aldığı için, ve bu yapıda iki Exchange sunucusuna gerek olduğu için sağlanmıştır. İki Exchange 2010 Std Sunucusu için yazılım güvencesi yenilemesi Exchange 2010’un piyasaya sürüldüğü tarihten sonraki ilk yenilemeye kadar gerekmeyecektir.

 

Exchange CAL Lisanslama ve Fiyatlandırma Yenilikleri;

Exchange 2007 CALları

Enterprise CAL ek iş yüklerine (Birleşik Mesajlaşma & Anti Virüs/Spam) ve gelişmiş özelliklere (uyumluluk, mobil yönetim) göre ayrışır.

image007

Exchange 2010 CALları

·         Standard CAL son kullanıcı deneyimine gelişmeler içerir ve kullanıcı self servisi sayesinde maliyetleri düşürür

 

·         Enterprise CAL birleşik iletişim için getirdiği gelişmelerin yanı sıra, yepyeni bir arşivleme özelliği de sunar

 

 

 

 

image008

Microsoft Exchange CAL Özelliklerindeki Gelişmeler;

 

image009

       Exchange 2003 sadece bir tip CAL’a sahipti; Exchange 2007 ve Exchange 2010’un her ikisi de Standard ve Enterprise CALlara sahiptir.

 

       Exchange 2003 CAL’da Outlook istemcisi kullanım hakkı içeriliyordu. Exchange 2007 ve Exchange 2010’da, Outlook istemci lisansı ayrıca satın alınmak zorundadır..

 

       E-posta tutma işini yönetmek için gereken özellikler Exchange 2003’teki Posta Kutusu Yöneticisinden Exchange 2007’deki Yönetilen klasörlere ve Exchange 2010’daki Tutmak politikalarına doğru gelişim göstermiştir.

 

       Gelişmiş ActiveSync mobil ilkeleri Exchange 2007 Enterprise CAL’da SP1 ile sunulmuştur.

 

       Birleşik İletişim, Yönetilen Klasörler, ve Kullanıcı Başına/Dağıtım listesi başına günlük tutma

Exchange 2007 Enterprise CAL ile sunulmuştur.

Sunucu İşletim Sistemi Gereksinimleri;

Exchange 2010 Sunucuları,

Her Exchange Server 2010 çalıştıran sunucu için ayrıca bir Windows Server 2008 lisansı alınmalıdır. Windows Server’ın sürümü kullanılan özelliklere bağlıdır.

  1. Posta Kutusu Sürekliliği kullanan Exchange 2010 sunucuları kümeleme özellikleri içinWindows Server Enterprise ya da Datacenter sürümüne ihtiyaç duyarlar.
  2. Kalan tüm diğer Exchange 2010 senaryoları için, Windows Server Standard uygundur.

 

 

image010

Exchange 2010 CALları

Exchange 2010 CALı için, altındaki Microsoft teknolojileri için iki olası ön gereksinim mevcuttur.

  1. Windows Server CAL tüm senaryolar içindeki her kullanıcı ya dacihaz için gereklidir.
  2. Bir Windows RMS CAL, Bilgi Hakları Yönetimi özelliklerini kullanacak her Exchange 2010 kullanıcı ya da cihazı için gereklidir.

 

image011

Exchange Server 2010 Lisanslama ;

 

image012

 

image013

Exchange Server 2010 Lisanslama Önemli Noktalar;

       Exchange 2010, Exchange 2007’deki aynı lisanslama modeliyle satılmaya devam ediyor, fakat her ürünü için önemli gelişmeler ve yenilikler sunuyor

       Exchange Server 2010 Standard

       Exchange Server 2010 Enterprise

       Exchange Server 2010 Standard CAL

       Exchange Server 2010 Enterprise CAL

       Exchange Enterprise CAL hem Arşivleme gibi yepyeni özelliklerin, hem de Sesli Posta gibi var olan özelliklere eklenen yeniliklerin değerini yansıtıyor.

       Müşteri Windows Server 2008 Enterprise ya da Data Center üzerinde kullandığı sürece, Posta Kutusu Sürekliliği (Mailbox Resiliency) Yüksek Erişilebilirlik özelliği Exchange 2010’un Standard Server’ında da içerilmektedir.

Kaynak;

http://www.microsoft.com/licensing

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.