Haberler

Microsoft Edge’in Kararlı Linux Sürümü Kullanıma Sunuldu

Microsoft bugün, Chromium tabanlı Edge web tarayıcısının kararlı sürümünü Linux platformu için genel kullanıma sunulduğunu duyurdu.

15 Ocak 2020’deki resmi lansmanından kısa bir süre sonra yeni Microsoft Edge Nisan ayında Mozilla Firefox’u geçerek Google Chrome’dan sonra en popüler ikinci masaüstü tarayıcısı oldu. Microsoft Edge’in Chromium tabanlı olmasıyla, kullanıcılara tüm Chrome web mağazalarıdan erişim sağlayabilir bunun yanı sıra Google Chrome ile aynı düzeyde uyumluluk ve performans sağlama avantajına sahiptir durumda.

Microsoft Edge, Linux için artık kararlı sürüme geçti

İlk olarak Eylül 2019’da başlayan yolculuk bir yıl sonra, Ekim ayında,  Ubuntu, Debian, Fedora ve openSUSE dağıtımları için tüm temel özellikler ve destekle birlikte Edge for Linux’un ilk önizlemesi yayınlandı. Microsoft, Ignite 2021 sanal konferansında bugün yaptığı duyuruda, “Microsoft Edge artık kararlı kanal aracılığıyla Linux için genel olarak kullanılabiliyor. Linux’ta Edge daha önce yalnızca önizleme kanallarında kullanılabiliyordu.”

Microsoft Edge, Windows, Linux, MacOS, iOS ve Android’i de içeren en popüler platformlarda artık kullanılabilir.

Linux’ta Edge nasıl kurulur

Linux’ta Microsoft Edge’i kullanmaya başlamanın iki yöntemi vardır: resmi Edge sayfasından indirmek veya Redmond’un Linux yazılım deposunu kullanmak. Bir .deb veya .rpm paketini doğrudan Microsoft Edge sitesinden  veya Microsoft Linux paketleri sunucusundan indirip kurulabilir; bu yöntem cihazınızı gelecekteki otomatik güncellemeleri alacak şekilde yapılandıracaktır.

İinci yöntem , Microsoft Edge Insider sitesindeki ( deb / rpm ) “Komut satırı yükleme” talimatlarını izleyerek dağıtımınızın paket yönetim araçlarını kullanarak Microsoft’un Linux Yazılım Deposunu yüklemenizi gerekiyor. Edge for Linux’u yüklerken sorun yaşıyorsanız, önizleme sürümünü kaldırabilir ve ardından  indirmek ve yeniden yüklemek için www.microsoft.com/edge adresine giderek kurulumu yapabilirsiniz.

Kurulum

İlk olarak “https://packages.microsoft.com/repos/edge/pool/main/m/microsoft-edge-stable/” adresine gidin iki paketten birisini inidirin fark etmiyor.

İndirilen .deb uzantılı pakete çift tıklayınız ve Install’a tıklayarak kurulumu yapınız.

İşte karşınızda Edge!

Kaynak: bleepingcomputer.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.