Blog

Metin Özetleyici Nedir? En İyi Yapay Zeka Destekli Metin Özetleme Araçları

Çevrimiçi dünya makaleler, web siteleri, bloglar, PDF’ler ve videolarla doludur. Bu yüzden bu kadar içerik olan bir dünyada, en son haberleri ve makaleleri takip etmek için çok fazla zamana ihtiyacınız vardır. Neyse ki, çevrimiçi metin özetleyicilerin çoğu, uzun belgeleri birkaç paragrafta özetleyen güçlü özellikler sunar. 

İlgili İçerik: Metni Konuşmaya Çevirebileceğiniz 11 Yapay Zeka Platformu

Yapay Zeka Destekli Metin Özetleyici Nedir?

Yapay zeka destekli metin özetleyici, orijinal metnin temel ayrıntılarını ve ana fikirlerini koruyarak uzun metin parçalarını daha küçük bölümlere ayırmak için yapay zeka yöntemlerini kullanan çevrimiçi bir program veya uygulamadır.

Çoğu yapay zeka özetleme aracı, anahtar kelimeleri, ifadeleri veya kavramları izole etmek için giriş metnini analiz eder. Daha sonra, bu bilgileri kısaca aktaran bir özet üretir. Metin çıkarma, semantik analiz ve cümle puanlama gibi doğal dil işleme (NLP) teknikleri, yapay zeka metin özetleyicilerin algoritmalarında sıklıkla kullanılır.

Yapay zeka metin özetleyicileri aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılır:

 • İçerik iyileştirme: Okuyucuları dünya çapında gerçekleşen olaylar hakkında hızlı bir şekilde güncellemek için haber hikayelerini veya blog girişlerini iyileştirir.
 • Araştırma: Araştırmacılara uygulanabilirliklerini hızlı bir şekilde değerlendirmelerinde yardımcı olmak için bilimsel makalelerin veya uzun metinlerin özetlerini sunar.
 • Bilgi erişimi: Kısa web sayfası alıntıları ekleyerek tüketicilerin ilgili içeriğe daha hızlı erişmesini kolaylaştırmak için arama motoru sonuçlarını iyileştirir.
 • İçerik oluşturma: Diğer makalelerde veya web sayfalarında referans olarak kullanılmak üzere raporlar veya makale özetleri içerir.
 • Dil çevirisi: Diller arası anlamayı teşvik etmek için bir yazıyı başka bir dile çevirmeden önce bir dilde özetlemenizi sağlar.
İlgili İçerik: En İyi Yapay Zeka Ses Değiştirme Araçları

Yapay Zeka Destekli Metin Özetleme Araçlarının Önemi

Yapay zeka destekli metin özetleme araçları, geniş bilgi havuzunu yönetmede çok yönlü araç setleridir. Ayrıca, çeşitli konuların hızlı bir şekilde anlaşılmasını kolaylaştırarak araştırma sürecini hızlandırır. 

Özetleme araçlarını kullanmak yalnızca araştırmanıza derinlik katmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda anlamlı sonuçlar elde etmek için bağlantılar kurmanızı sağlar.

Ancak, bu kadar çok araç varken, araştırmacılar en az veri kaybıyla özet oluşturmalarına yardımcı olacak doğru aracı seçmekte zorlanırken bulabilir.

Yapay Zeka Metin Özetleme Araçlarının Faydaları

Yapay zeka metin özetleme araçları, büyük hacimli metinleri işleme ve anlama şeklimizde devrim yaratarak çok sayıda avantaj sunar ve önemli içgörüler elde etmeyi ve bilinçli kararlar almayı kolaylaştırır.

 • Zaman tasarrufu: Yapay zeka metin özetleme araçları, manuel belge okumayı azaltarak ve özetlemeyi basitleştirerek zamandan tasarruf sağlar.
 • Geliştirilmiş netlik: Yapay zeka araçları, özlü genel bakışlar yoluyla araştırma makalesinin netliğini artırır.
 • Doğruluk: Yapay zeka destekli metin özetleme araçları doğru, insan benzeri özetler sağlar.
 • Çok dilli: Bazı yapay zeka metin özetleme araçları bir metni birden fazla dilde özetleyebilir.
İlgili İçerik: Leonardo AI Nedir? Nasıl Kullanılır?

Metin Özetleyici Nasıl Seçilir? 

Neredeyse tüm metin özetleme araçları teknik olarak temel özetler oluşturmak için kullanılabilir. Ancak bu, herhangi bir yapay zeka destekli metin özetleme aracının bu iş için en iyi araç olduğu anlamına gelmez. En iyiler aracı bulmak için doğruluk, yanıt verebilirlik ve uygun fiyatlı planlar gibi birkaç önemli şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir. 

 • URL ile Özetleme Yeteneği: Birçok metin özetleyici yalnızca metni kopyalayıp yapıştırdığınızda çalışsa da, en iyi özetleyiciyi seçmenin sınırları olmamalıdır. Metni kopyalayıp yapıştırarak ya da video veya web sayfalarının doğrudan URL’leri aracılığıyla metin oluşturan bir özetleme aracı bulmanız gerekir.
 • Doğruluk Oranı: Bir yapay zeka özetleme aracının seçimi, ister çevrimiçi ister çevrimdışı olsun, doğruluk seviyelerine bağlı olarak yapılmalıdır. 
 • Dışa Aktarma Seçenekleri: Özetleri popüler sosyal medya platformlarında paylaşma veya doğrudan cihazınıza kaydetme özelliğine sahip bir yapay zeka aracı seçmeniz çok önemlidir. 
 • Uygun Fiyatlı Plan: Kullanımı oldukça kolay ve tamamen ücretsiz birçok metin özetleyici vardır, ancak bunların hepsi işlerini düzgün bir şekilde yapamaz. Bu yüzden ücretli ve ücretsiz araçları karşılaştırmanız gerekir.
İlgili İçerik: Sora Nedir? Sora Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

En İyi 10 Yapay Zeka Destekli Metin Özetleme Aracı

İhtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi yapay zeka destekli özetleme araçları aşağıdaki şekildedir:

1. ChatGPT

Oldukça rağbet gören yapay zeka sohbet robotu ChatGPT de uzun metinlerin özetlenmesinde iyi bir yardımcı olarak hizmet vermektedir. ChatGPT ile bir içeriği özetlemek oldukça basittir, “Aşağıdaki metni 600 kelimeyle özetleyin” gibi metin istemleri kullanıp ardından özetlemek istediğiniz metni girerek, kısa süre içinde bilginin yoğunlaştırılmış halini alabilirsiniz. Bu, makalelerin, PDF’lerin, makalelerin, denemelerin vb. özetini kolayca almanızı sağlar.

ChatGPT ile belgeleri özetlemenin en büyük dezavantajı, API kullanmadan yalnızca metin tabanlı girişi desteklemesi, ancak PDF, Microsoft Word ve TXT gibi belge biçimlerindeki dosyaları desteklememesidir.

2. ChatPDF

ChatPDF.com, uzun PDF belgelerindeki bilgi ve metinleri kolayca özetlemenizi sağlayan kullanışlı bir web sitesidir. ChatPDF, mükemmel erişilebilirliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle son zamanlarda son derece popülerdir. Tek ihtiyacınız olan bir web tarayıcı uygulaması kullanmak ve ChatPDF web sitesine gitmektir. Daha sonra bilgisayarlarda ve cep telefonlarında PDF’leri özetleyebilirsiniz, ancak ücretsiz bir kullanıcı olarak gönderebileceğiniz mesaj sayısında bir sınırlama vardır.

3. Jasper

İçerik özetlemede son derece hızlı ve doğru olan AI tabanlı bir özetleyiciye sahip olan Jasper, uzun metinleri özlü metinlere dönüştürmek için Generative AI teknolojisini kullanır. 

Jasper ile ilgili olan en iyi şey, özetlenen metin için 3 farklı çıktı sonucu sağlamasıdır. Böylece kullanıcılar ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre istediklerini seçebilir. Bunun yanı sıra, kullanıcıların aracın çıktı sonuçlarını oluşturması gereken tonu ayarlamasına da olanak tanır. 

Jasper metin özetleyicileri 25 farklı dili destekler ve 12.000 karakter sınırına sahiptir. Bununla birlikte, ücretsiz olarak kullanılamadığını bilmeniz önemlidir, premium planını satın almanız gerekir. 

Neyse ki farklı bütçe gereksinimleri olan kullanıcılar için Jasper’ın birden fazla ücretli planı vardır. Örneğin, aylık PRO size yaklaşık 59$ ‘a mal olurken, Creator aylık plan size yaklaşık 39$’ a mal olacaktır. 

4. TLDR This

TLDR This, uzun metinleri, denemeleri, belgeleri ve makaleleri derinlemesine eğitilmiş bir yapay zeka sistemi kullanarak otomatik olarak kısa cümlelere ve paragraflara dönüştürür.

TLDR This’in en iyi yanı, kullanmaya başlamak için bir hesap açmanıza gerek olmamasıdır. Ek olarak, insan benzeri özet işlevi etkinleştirildiğinde, gerçek bir insan tarafından yazılmış gibi bir içerik özeti alabilirsiniz.

 • Metin Özetleme: TLDR, doğru ve kısa özetler için gelişmiş algoritmalar kullanır.
 • Özelleştirme Seçenekleri: Kullanıcılar özetlerin uzunluğunu ve ayrıntılarını özelleştirebilir.
 • Çoklu Belge Özetleme: Birden fazla belgeyi aynı anda işler ve birden fazla kaynaktan gelen bilgileri birleştirir.
 • Dil Desteği: Araç, küresel erişilebilirlik için birden fazla dili destekler.

5. Quillbot

Quillbot, verilen metni hızlı ve verimli bir şekilde özetlemek için çeşitli yapay zeka algoritmalarından yararlanır. 

Tıpkı yukarıdaki araçlar gibi, soyutlayıcı özetleme de gerçekleştirir. Bu yapay zeka özetleme aracıyla ilgili en iyi şey, kullanıcılara sağladıkları içeriğe göre belirli anahtar kelimeler sağlamasıdır. Araç daha sonra kullanıcının seçtiği anahtar kelimeleri kullanarak kısa bir versiyon oluşturur.

Ayrıca, özet uzunluğunu “Kısadan uzuna” ayarlama seçeneği de sunar. Kullanıcı kolaylığı için araç, çıktı sonucunu oluşturmak için bunların kullanıldığını belirtmek üzere kelimeleri ve kelime öbeklerini mavi metinle vurgular. 

Bununla birlikte, Quillbot özetleyici hakkında ihtiyacınız olan birden fazla şey vardır. Bunlardan biri, yalnızca İngilizce’yi desteklemesi ve farklı özetleme modlarına sahip olmamasıdır. 

6. Scribbr Summarizer

Scribbr, öğrenciler ve öğretmenler için çeşitli araçlar sunan akademik bir platformdur. Metin özetleyici de bunlardan biridir. Ücretsiz olarak kullanılabilir ve verilen metni hızlı ve verimli bir şekilde özetlemek için AI tabanlı algoritmalar üzerinde çalışır. 

Bu listedeki diğer AI araçları gibi, bu araç da kullanıcıların istedikleri uzunluğa göre özetler oluşturabilecekleri ayarlanabilir bir özet uzunluğuna sahiptir. Girdi sağlama söz konusu olduğunda, araç kullanıcıların verilen kutuya metin yapıştırmasına veya gerekli dosyayı yerel depolama alanından yüklemesine olanak tanır. 

Bu araç Quillbot tarafından desteklenmektedir, bu da Quillbot ile aynı şekilde çalışacağı anlamına gelir. 

Araç verilen metni orijinal anlamını kaybetmeden etkili bir şekilde özetler, fakat İngilizce dışında herhangi bir dili desteklemez.

Son olarak, insanların oluşturulan özeti yerinde yeniden yorumlamak için kullanabilecekleri yerleşik bir Paraphraser’a da sahiptir.

7. AI Summarizer

Adından da anlaşılacağı gibi AI Summarizer, hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri bulunan yapay zeka (AI) destekli bir özetleme aracıdır. Verilen metni, genel ve temel anlamına zarar vermeden kısa bir özete dönüştürür.

Kısa bir özet oluşturmak için, araç önce giriş metninin ana noktalarını verimli bir şekilde tanımlar ve ardından bunları özetlenmiş bir sürüm oluşturmak için kullanır. Ayrıca, iki mod ile donatılmıştır ve her birinin farklı bir çalışma mekanizması vardır. 

Bu araçla ilgili en iyi özellik, soyutlayıcı özetleme gerçekleştirmesidir. Bu, özetlenmiş metnin orijinal girdinin sahip olmadığı yeni kelimeler ve ifadeler içereceği anlamına gelir. 

Araç tarafından sağlanan çıktı kısa değildir, aynı zamanda yeni kelimeler de içerir. Bu araç ayrıca, kullanıcıların aracı kendi belirledikleri uzunluğa göre bir özet oluşturacak şekilde kısıtlayabilecekleri bir “Customized summary length (Özelleştirilmiş özet uzunluğu)” özelliğine de sahiptir. 

8. Shortly AI

Shortly AI, yapay zeka (AI) algoritmalarını kullanarak verilen metni hızlı bir şekilde kısaltacak çevrimiçi bir araçtır. Bu araç, kullanıcıların makine ile etkileşime geçmek için komut girmeleri gereken bir komut satırı arayüzüne sahiptir. 

Basit bir ifadeyle, girdinize göre bir yanıt oluşturacak yapay zeka destekli bir yazma asistanıdır. Bu, sadece bu yapay zeka aracına metninizi vermeniz ve orijinal anlamı değiştirmeden kısa bir şekilde özetlenmesini istemeniz gerektiği anlamına gelir.

En iyi yanı, verilen yazıyı belirli bir tonda veya yazı stilinde özetlemesini de isteyebilmenizdir. 

Bununla birlikte, Shortly AI ücretsiz olarak kullanılamaz. İki farklı premium plan sunar. Biri yıllıktır ve size yaklaşık 65 dolara mal olur. İkincisi aylıktır ve aylık 79$’a mal olur. Premium kullanılabilirlik, Shortly AI’yı kısıtlı bütçe gereksinimleri olan kullanıcılar için uygunsuz hale getirir. 

9. SEMrush Summary Generator

SEMrush, genel kullanım için birçok araç sunar, özet oluşturucu da bunlardan biridir. Verilen metni maksimum hız ve doğrulukla özetler, kullanımı tamamen ücretsizdir.

Araç, kullanıcıların özetlenen metnin uzunluğunu (küçük, orta, büyük) ayarlamasına olanak tanır ve kelime sayısı sınırı sunmaz. Bu, kullanıcıların küçük parçalara bölmeden bir kerede sınırsız metnin özetini oluşturabileceği anlamına gelir. 

Araç “2194” kelimelik girdi metnini “147” kelime içinde özetleyebilir. Bunun dışında, kullanıcıların çıktı sonuçlarını bütün bir paragraf şeklinde veya madde işaretleri halinde almalarına da olanak tanır. 

10. Grammarly

Grammarly, yapay zeka tabanlı bir dilbilgisi denetleyicisi olarak bilinir, ancak yapay zeka destekli bir özetleme aracına da sahiptir. Kullanımı tamamen ücretsizdir ve yazılı fikirleri anlamlarını değiştirmeden veya genel kaliteye zarar vermeden kısa metin parçalarına dönüştürmenize olanak tanır. 

Bu araç üç adımda çalışır. İlk olarak, kullanıcıdan verilen metni yazmasını/yapıştırmasını istenir. Daha sonra çıktının oluşturulacağı yazı stilini (resmi, profesyonel, vb.) seçmeniz istenir. Bu, çoğu özetleme aracının sunmadığı bir şeydir. Yazım stilini seçtikten sonra, araç çıktı sonuçlarını verecektir. 

Ancak, bu araç hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, 3.000 karakterlik bir sınırı (450-600 kelime) olmasıdır. Bunun dışında, kullanıcıların çıktıyı indirmesine izin vermez, tek yapabilecekleri sadece kopyalamaktır.

İlgili İçerik: Çeviri Yapmak için Kullanabileceğiniz Yapay Zeka Araçları

En Çok Sorulan Sorular

1. Kitapları özetleyebilen bir yapay zeka var mı?

Kitapları, makaleleri ve araştırma makalelerini basit tıklamalarla özetlemenizi sağlayan GPT 3.5 veya üstü gibi yapay zeka dil modelleriyle entegre edilmiş birçok yapay zeka özetleme aracı ve yazılımı vardır. Bu yapay zeka metin özetleyiciler, verilen içerikten önemli bilgileri otomatik olarak kavrar, çıkarır ve sunar. 

2. Bir yapay zeka bütün bir kitabı yazabilir mi?

Kısa cevap evet. İyi eğitilmiş yapay zeka dil modellerinin çoğu, eğitildiği bilgileri ve internetin her yerinden gelen bol miktarda bilgiyi kullanarak bir kitabın tamamını yazabilecek yetkinliktedir. Ancak konu ilgi çekici ve sürükleyici kitaplar yazmaya geldiğinde, bu durum makine öğrenimi becerisine ve dil akışlarına bağlıdır.

3. Makaleleri özetleyebilen bir yazılım var mı?

Evet , yukarıdaki yazılımların tümü hem internetteki hem de kopyala ve yapıştır yoluyla metin parçalarını özetleyebilir.

4. Yapay zeka ile bir makaleyi nasıl özetlersiniz?

Yapay zeka, bir metin parçasını analiz etmek ve en alakalı bilgileri almanıza yardımcı olan bir makale özetleme aracı oluşturmak için yazının ana noktalarını çıkarmak için makine öğrenimini kullanır.

5. Yapay zeka metni özetleyebilir mi?

Evet, yapay zeka bir yazının içerdiği en önemli bilgileri analiz ederek metni özetleyebilir, böylece ilgili hiçbir şey bulamamak için saatlerce belgeyi araştırmak ve okumak zorunda kalmazsınız.

Yapay zeka alanındaki gelişmeler sayesinde, uzun metinleri okumayı kolaylaştıran yapay zeka özetleme programları için tonlarca kaynak bulunmaktadır.

6. Metin özetleme aracı nedir?

Özetleme araçları, belgelerinizi dikkatiniz dağılmadan okumanızı sağlamak için en önemli bilgileri izole etmek amacıyla metni analiz edebilen yapay zeka programlarıdır.

Bu programların çoğu, anahtar kelimeleri ve belirli cümleleri çıkarabilir ve kolay okuma ve bilgiyi akılda tutma için bunları madde işaretleri halinde yoğunlaştırabilir.

7. Yapay zeka kullanarak bir araştırma makalesi nasıl özetlenir?

Yapay zeka kullanarak bir araştırma makalesini özetlemek birkaç adım içerir. İlk olarak, yapay zeka sisteminin araştırma makalesinin tam metnine erişmesi gerekir. Özetlenecek metni eklediğinizde, sistem içeriği analiz etmek, anahtar cümleleri, ifadeleri ve kavramları belirlemek için Doğal Dil İşleme (NLP) tekniklerini kullanır. Son olarak, oluşturulan özet, araştırmanın özünü doğru bir şekilde temsil ettiğinden emin olmak için gözden geçirilir ve okuyuculara belgenin tamamını okumaya gerek kalmadan makalenin içeriğine hızlı bir genel bakış sağlar.

8. Makaleleri özetlemek için neden yapay zeka kullanılmalı?

Makaleleri özetlemek için yapay zeka kullanmak çeşitli avantajlar sunar. İlk olarak, uzun metinleri hızlı bir şekilde kısa özetlere dönüştürerek zamandan ve emekten tasarruf sağlar ve okuyucuların makalenin tamamını okumadan ana noktaları kavramasını kolaylaştırır. Ayrıca, büyük hacimli verilerin verimli bir şekilde işlenmesine yardımcı olur. Genel olarak, yapay zeka ile özetleme, makalelerdeki bilgilerin sindirilmesinde verimliliği, erişilebilirliği ve doğruluğu artırır.

9. Araştırma makalesini özetlemek için ücretsiz bir yapay zeka aracı var mı?

Araştırma makalelerini özetlemek için ücretsiz yapay zeka araçları arasında Enago Read, Scholarcy, ChatGPT vb. bulunur.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu