Haberler

Meta 11 Bin Çalışanını İşten Çıkaracak

WhatsApp, Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, internet sitesinde Mark Zuckerberg’in Meta Çalışanlarına Mesajı başlıklı bir gönderi yayınladı. Gönderide 11 bin çalışanla yolların ayrılacağı ve 2023 yılına kadar yeni işe alım yapılmayacağı açıklandı. Mark Zuckerberg’in açıklamaları ve detaylar haberimizde.

Meta logosu son

2022 yılı gelirlerinde düşüş yaşayan ve son açıklanan 3. çeyrek rakamlarında da bunun önüne geçemeyen Meta, büyük çaplı bir işten çıkarmaya hazırlanıyor. Bugün Facebook’un blog sayfasında paylaşılan gönderide Elon Musk küçülmenin detaylarını ve nedenlerini açıkladı. 87 bini aşkın çalışanı bünyesinde barındıran Meta, 11 bin çalışanı ile yollarını ayıracak. Bu rakam toplam çalışan sayısının %13’üne tekabül ediyor. Şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg işten çıkarmalarla ilgili şu ifadelere yer verdi;

“Bugün Meta tarihinde yaptığımız en zor değişikliklerden bazılarını paylaşıyorum. Ekibimizin boyutunu yaklaşık %13 oranında küçültmeye ve 11.000’den fazla yetenekli çalışanımızın gitmesine izin vermeye karar verdim. Ayrıca isteğe bağlı harcamaları azaltarak ve işe alım süremizi ilk çeyreğe kadar uzatarak daha yalın ve daha verimli bir şirket olmak için bir dizi ek adım atıyoruz.

Bu kararların ve buraya nasıl geldiğimizin hesabını vermek istiyorum. Bunun herkes için zor olduğunu biliyorum ve özellikle etkilenenler için üzgünüm.”

Şirkette yaşanan gelir kaybının ve daralmanın sorumluluğunun kendisi olduğunu belirten Zuckerberg, Covid-19 ile birlikte artan dijitalleşmenin kalıcı olduğunu düşünerek büyük yatırımlar yaptığını ancak bu noktada yanıldığını söyledi. Dünya genelinde yaşanan ekonomik gerilemelerin, reklam kayıplarının ve artan rekabetin de kendilerini etkilediğini söyleyen Mark Zuckerberg, yeni dönemde yeni bir yapılandırmaya gitmek zorunda kaldıklarını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu