Haberler

Bloomberg Milyarderler Endeksi Yayınlandı. Zuckerberg’in Düşüşü Sürüyor!

Meta’nın kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg için işler pek yolunda gitmiyor. 2022 yılı içinde servetinden 70 milyar dolar kaybeden Zuckerberg, Dünya’nın en zengin insanları arasında 22. sıraya geriledi.

Mark Zuckerberg fotoğraf

Facebook ile dijital serüvenine başlayan Mark Zuckerberg, kısa süre içerisinde Dünya’nın en zengin insanları arasına girmeyi başardı. Geçtiğimiz yıl yeniden markalaşmaya giderek projelerini Meta çatısı altında toplayan Zuckerberg, Metaverse alanında da önemli yatırımlar yapıyor. Kimilerine çılgın gelen, kimileri için yalnızca hayal olduğu düşünülen Metaverse projesi, Zuckerberg’in oldukça önemsediği ve ciddi yatırımlarda bulunduğu bir proje. Zira Zuckerberg, sadece bu yıl içerisinde Metaverse’ye 10 milyar doların üzerinde para aktardı.

Tüm yatırımlara, devasa projelere karşın Mark Zuckerberg için işler pek yolunda gitmiyor. İçinde bulunduğumuz 2022 yılına 125 milyar dolarlık servetiyle başlayan Zuckerberg’in servetinin yarısı eridi. Bugün yayınlanan Bloomberg Milyarderler Endeksi listesinde Zuckerberg 53.3 milyar dolarlık servetiyle 22. sırada yer aldı.

Mark Zuckerberg belgeseli

Mark Zuckerberg’in servetindeki en büyük düşüşün nedeni Metaverse projesine yaptığı yatırımlar olarak görünüyor. Meta ise projenin yenilikçi bir proje olduğu ve hemen kazanç getirisi olmayacağını savunuyor. Şirket, Mayıs ayında yaptığı bir toplantıda Metaverse projesinin 3 ile 5 yıl arasında bir süreçte ciddi kazançlar sağlayacağını hissedarlarına anlatmıştı.

Bir diğer projesi Facebook’ta da ciddi kullanıcı kayıpları yaşayan Meta’nın ve kurucu Mark Zuckerberg’in ne tür önlemler alacağı ve finansal açıdan 2023 yılına nasıl gireceği merak konusu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi listesinde ilk sırada ise Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin kurucusu Elon Musk yer aldı. İkinci sırada Hintli iş adamı Gautam Adani yer alırken 3. sırada ise Amazon’un kurucu ve CEO’su Jeff Bezos yer aldı.

Kaynak: Bloomberg

İlginizi Çekebilir: BBC, Mark Zuckerberg Belgeseli Çekeceğini Duyurdu!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu