Haberler

Alphabet ve Microsoft 3. Çeyrek Gelirlerini Açıkladı

Google’ın çatı şirketi Alphabet ve yazılım devi Microsoft, Temmuz ila Eylül arası dönemi kapsayan 3. çeyrek gelirlerini açıkladı. Alphabet ve Microsoft’a ait 3. çeyrek gelir ve karlılık raporları haberimizde.

Microsoft ve Alphabet

Teknoloji pazarının iki büyük dev şirketi Alphabet ve Microsoft, 3. çeyreğe ait kazanç ve karlılık raporlarını açıkladı. Her iki şirketin hisse başına karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre düşüş gösterdi.

Microsoft’un kazancı arttı, karı düştü      

Kendi finansal takviminde Temmuz ile Eylül arası dönemi ilk çeyrek kabul eden Microsoft, bu dönemde toplam 50.1 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakamın 17.6 milyar dolarlık bölümü ise net kar olarak açıklandı. Şirket, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 45.3 milyar dolar kazanç elde etmiş, bu rakamın 20.5 milyar doları kar olarak açıklanmıştı. Toplam kazancını artıran Microsoft, hisse başına gelir ve karlılık oranında düşüş yaşadı. Şirketin hisse başına elde ettiği kar 2.71 dolardan 2.35 dolara düştü.

Alphabet kazançları beklentilerin altında kaldı

Google’ın çatı şirketi Alphabet, yılın 3. çeyreğinde 69.1 milyar dolar kazanç elde etti. Şirket bir önceki çeyrekte 69.7 milyar dolar, geçen yılın aynı döneminde ise 65.1 milyar dolar kazanç elde ettiğini açıklamıştı. İkinci ve üçüncü çeyrekte birbirine yakın gelirlere sahip olan Alphabet, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla ise kazançlarında %6 oranında büyüme gösterdi.

Kazançların yanı sıra şirket karlılığına bakıldığında Alphabet de Microsoft ile aynı kaderi paylaştı. Geçen yılın aynı döneminde 18.9 milyar dolar net kar açıklayan şirket, bu yılın 3. Çeyreğinde 13.9 milyar dolar kar elde edebildi. Dönemler arası kıyaslamada net karlılıkta %27 oranında azalma yaşandı. Hisse başına gelir açısından da geçen yılın 3. çeyreğinde 1.40 dolar olan rakam, bu yılki dönemde 1.06 dolar olarak açıklandı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu