Haberler

Mantar ve Bakteriler, Plastik Atıklar İle Mücadele Edecek

Samantha Jenkins, şirketi için bir araştırma projesinde bir dizi mantar türü üzerinde çalışırken, mantarlardan birinin plastik atıklar konusunda işe yarayabileceğini keşfetti.

Biyo-üretim firması Biohm’un önde gelen biyoteknoloji mühendisi, “Bir kavanoz dolusu tahıl ve tepesinden bir tür mantar çıktığını hayal edin” dedi.

“Özellikle heyecan verici ya da büyüleyici görünmüyordu. Ama açılır açılmaz çok, çok havalıydı.”

Mantar, onu kapatmak için tasarlanmış plastik süngeri de parçalayarak ve özümseyerek, tabiri caizse yemiş ve içinden geçebileceği bir yol yapmıştı.

Projenin baştaki amacı, biyo-bazlı yalıtım panellerinde kullanılmak üzere bir dizi türünü değerlendirmekti, ancak “aç bir mantar” projeyi bambaşka bir yöne götürerek küresel bir soruna çözüm olma potansiyeli kazandırdı.

Biohm şimdi söz konusun “aç mantar” türünü potansiyel olarak plastik atıklardan kurtulmaya yardımcı olabilecek daha verimli bir sindirici haline getirmek için daha da geliştirmeye çalışıyor.

Plastic-eating mantar
Mikroskop altında plastiği sindiren bakteriler

Tek kullanımlık plastik atıkların dünyamız ve canlıların geleceği büyük bir sorun olduğu bir sır değil. Greenpeace’e göre 2015 yılına kadar dünya 6,3 milyar ton ham plastik üretti ve bunun sadece %9’u geri dönüştürüldü. Geri kalanı ise plastik yakma fırınlarında yakıldı veya çöpe atıldı.

Bunun yanında AB, plastik atıkların %40’ının bu yıl içinde, 2025 yılına kadar da %50’sinin geri dönüştürülmesine dair belirlediği hedef ile plastik atıklar ile mücadelede önemli bir adım attı.

Ancak içecek şişeleri için yaygın olarak kullanılan PET (polietilen tereftalat) gibi bazı plastik türlerinin geleneksel yöntemlerle geri dönüştürülmesi oldukça zor bir işlem. Tüm bunları hesaba kattığımızda “aç bir mantar”ın önünü açtığı biyolojik yöntemler yeni bir umut ışığı yakmış olabilir.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Windows 11 Piyasaya Sürülmeye Bir Adım Daha Yaklaştı
NSA, Kablosuz Cihazların Güvenliğinin Nasıl Sağlanabileceğine Dair Kılavuz Paylaştı
Hacker’lar MS Exchange Server’ları İstismar Etmek İçin PlugX Varyantını Kullanmaya Başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.