Anasayfa » MailEnable Mail Adresine Sadece İzinli Hesaplar Mail Atabilsin

Makaleyi Paylaş

3. Parti Yazılımlar / Uncategorized

MailEnable Mail Adresine Sadece İzinli Hesaplar Mail Atabilsin

Mail Enable üzerinde bir grup mailiniz var ve bu grup mailine sadece izin verdiğiniz adreslerin mail atmasını istiyor olabilirsiniz. Örneğin duyuru@okanozbey.com  adresine sadece destek@okanozbey.com  mail atsın ama info@okanozbey.com  bu adrese mail atamasın sadece gelen mailleri alsın.
C:\Program Files\Mail Enable\Config\Filters\Patterns dizinine giderek allowedsenders.txt adında bir text dosyası oluşturuyoruz ve izinli mail adreslerini bu text dosyasına yazarak kayıt ediyoruz.
( Windows 2008 ve üzeri işletim sistemlerinde bu dizin Program Files x86 ‘dır. Script kodundan bu dizinide düzeltmeniz gerekiyor. )

clip_image002

Bu senaryo için Sunucu bazlı bir filters oluşturmamız gerekiyor. Filters tabına geliyoruz ve Add Filters tıklıyoruz.

 

clip_image004

 

Duyuru yazarak yeni filtremizi oluşturuyoruz.
clip_image006

Filtreyi açtıktan sonra Use a criteria script seçeneğine Edit Script diyerek açıyoruz ve aşağıda ki scripti yapıştırıyoruz.


 

clip_image008

FilterResult=0
If not CriteriaMet([ME_FROM],”<REFERENCE><FILE>allowedsenders.txt</FILE><PATH>C:\Program Files\Mail Enable\Config\Filters\Patterns</PATH><REFERENCE>”) AND _
CriteriaMet([ME_TO],”*duyuru@okanozbey.com*”) THEN
FilterResult=1
End If

clip_image010

Scriptin böyle olması gerekiyor.

Save diyerek kayıt ediyoruz.

Add Action bölümünden ise başkalarının mail atması halinde hangi aksiyonları döndüreceğimizi seçiyoruz.

clip_image012
Ben Delete Message ve Notifiy Sender seçerek izinsiz gönderimleri direk siliyorum ve göndericiye bu mail adresine mail göndermeye yetkiniz yok hatası döndürüyorum.

Artık script kodundaki mail adresine sadece allowsenders.txt dosyasındaki mail adresleri mail atabilir ve onun haricindeki mailler add action’da belirttiğimiz aksiyonlara girer.
Kolay gelsin.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>