Linux Unix

Linux Swap

Linux işletim sistemlerinde sahip olduğunuz fiziksel RAM ‘în daha fazla belleğe ihtiyaç duyduğunda hard diskinizi kullanarak size fiziksel bellek gibi kullanmanızı sağlayan sisteme Swap deriz.

 

Bu durum performans ta yavaşlamaya neden olur çünkü swap alanın fiziksel ram kadar hızlı çalışması mümkün değildir. Swap alanı sürekli kullanan sistemler de ciddi problem ler vardır diyebiliriz bunun için swap alanın en son dayanağımız olması gerekmektedir.

 

İlk kurulumda swap alanı fiziksel belleğimizin iki katı kadar yapabiliriz. Daha sonrasında swap alanda değişiklik yapabildiğimizi unutmayın.

 

Free komutu sistemimizde kullandığımız fiziksel bellek ve swap alanın boyutlarını göstermektedir. Benim swap alanım 4gb gözükmektedir ve kullanın miktar olarak 0 dır. Henüz ihtiyaç duymamış sistemim swap alana.

 

 

image001

 

 

Aynı şekilde top komutuyla sistemdeki fiziksel bellek, swap alanlarını ve kullanım miktarlarını görebilirsiniz.

 

 

image002

 

 

Sistemime yeni bir disk ekledim ve belli bir kısmını swap için ayırmak istiyorum. Fdisk komutuyla yeni disk üzerinde bölme işlemi yapıyorum +2gb lık yer böldüm.

 

 

image003

 

 

L ( list ) diyip swap alanın koduna bakıyorum.

 

 

image004

 

 

Swap alanın kodu olan 82 giriyorum ve yazdırmadan önce print alıp en son olacak işlemlerin görüntüsünü kontrol ediyorum. Bir sorun yok ise w ( write ) seçeneğiyle kullanıyorum ve ayarları yazdırıyorum.

 

 

image005

 

 

Oluşturduğum alan için  mkswap komutunu kullanarak swap alana dönüştürüyorum. Mkswap  “oluşturduğum disk “. Swapon  -s komutu swap bölümü olan diskleri listeler henüz yeni eklediğim disk gözükmemektedir. Free komutuyla baktığım zamanda halen +4gb görmekteyim.

 

 

image006

 

 

Fstab dosyasına ekliyorum ve yeniden başlatınca swapon  da  en son eklediğim diskimi görüyorum. Free de +6gb lık bir swap alanım oluştu.

 

 

image007

 

 

Eklediğim swap alanlarını kaldırabilirim bunun için swapoff komutundan sonra kaldırmak istediğim disk bölümünü yazıyorum. Swapoff  sadece mount  edilen swap alanı kaldırıyor daha sonra yeniden eklemek istersem swapon  -a ( all) komutuyla yeniden mount edebilirim.

 

 

image008

 

 

File sisteminizden de alan oluşturup  bunu swap bölümüne dahil edebilirsiniz.

 

 

image009

 

 

Mkswap la oluşturduktan sonra   file  “ oluşturulan alan “  la sisteme tanıtabilirim. Free ye baktığımda toplamda +7gb swap alan oluşturdum.

 

 

image010

 

 

Swapon  -s le bağlı olan disklerimi kontrol ettiğim zaman 3 bölüm birde file sistem olarak görünmektedir. Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.