Network

Kablosuz Tivibu Keyfi

Evet kulağa hoş geliyor, aynı benimde ilk düşündüğümde ne var bunda sonuçta evimde kullandığım akıllı TV, apple TV, play station ve benzeri aletler kablosuz sorunsuz çalışıyor, Tivibu neden çalışmasın ki dedim, demez olaydım, salonda değişiklik yaptıktan sonra meğer cihazın kablosuz çalışmadığını Tivibu kurulumuna gelen arkadaştan öğrendim. Ama neyse ki yalnız değilmişim çünkü arkadaş yanında 20 metreye yakın bir kablo ile dolaşıyor ve benzer beklentiler nedeni ile aktivasyonu yapamadıkları için en azından bir kablo çekiyor, aktivasyonu yapıyor ve sonra sizin kablo çektirmenizi talep ediyoruz dedi. Söylediği gibi yaptı da Türk Telekom’ un getirdiği modem üzerinden (benim kendime ait kullandığım farklı bir VDSL modem vardı) Tivibu cihazını devreye aldı. İlk sorum tabiki peki kablo bir şekilde ayarlarız ama ben bu modemi eski modemim ile değiştirsem olmuyor mu oldu, ne yazık ki yapamayacağımı söyledi. Tabi benim teknik kapasitemi bilmediği için detay vermedi, ama biraz araştırınca çok hızlı bir şekilde aslında operatörün bu video yayını için ayrı bir vlan kullandığını öğrendim. Ama tek sorun tabiki modem değil asıl sorun benim bunu düşünmeden tüm düzenini değiştirdiğim salon oldu. Özetle bu işi kablosuz olarak çözmem gerektiğiydi. Neyse ki sektörde bu konuda çok fazla uzmana ulaşma şansım olduğu için birkaç değerli arkadaşımdan hızlıca bildirim aldım. Bana önerileri Keenetic ürünlerini denemem oldu. Aslında bu konuda çok fazla marka olduğunu biliyorum ama önemli olan sorunu ciddiye alan ve bana yardımcı olan Keenetic olunca bende bu konudaki tecrübemi kaleme alma ihtiyacı duydum. Öncelikle inanılmaz motivasyonu yüksek bir üretici, sorunu anlattığım zaman anında ilgi gösteren hatta elinde iki cihaz ile atlayıp evime gelen Keenetic Türkiye’ den Emrah’ a yeri gelmişken çok teşekkür ederim. Hani derler ya “hallederiz abi” bizim sektörde çok duyduğumuz bir cümledir ama genelde pek öyle olmaz, Emrah’ a sorunu anlatınca hallederiz abi dedi ve gerçekten yaptı.

Peki nasıl yaptık?

Öncelikle dediğim gibi iki tane donanım ile beraber geldi, bunlardan birisi Keenetic Extra DSL ve Keenetic Air. Yani temel olarak bir DSL modem ile bir Access Point olarak özetleyebiliriz.

Ürünleri incelemek isterseniz hızlıca linklerini paylaşıyorum;

https://keenetic.com.tr/tr/keenetic-extra-dsl

Keenetic Air

https://keenetic.com.tr/tr/keenetic-air

Peki ne yaptık? Hızlı bir şekilde kurulum adımını geçtik, zaten ürünün ara yüzü son derece kolay, bu arada ürün internet üzerinde o kadar çok incelenmiş ki şahsen bir daha ürünü anlatma gereği duymuyorum, google’ da kısa bir arama ile ürünün özelliklerine ve uzman yorumlara ulaşırsınız.

Kurulum sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor;

Bağlantı sonrasında internetin sorunsuz bir şekilde çalıştığını gördük ve hızlı bir şekilde AP kurulumuna geçtik. Keenetic air cihazının arkasında bir switch var ve bu cihazın hangi mode’ da çalışacağını belirleyebiliyoruz.

Yukarıdaki gibi A,B,C ve D olmak üzere 4 farklı mode sahip ve bu mode’ lar sırasıyla aşağıdaki gibidir;

A — main mode (router), B — Wi-Fi adapter for wired devices, C — Wi-Fi repeater, D — Wi-Fi access point

Biz bu ayarı C konumuna getirerek cihazı açıyoruz, daha sonra ilk olarak DSL modem üzerinde ki daha sonra Air üzerindeki üzerine basılabilen tek tuş olan eşitleme tuşuna hızlı bir şekilde üst üste iki kere basıyoruz (bir kere basarsanız 2.4GHz eşitleme olur, iki kere basarsanız 5GHz eşitleme olur.)

Sonra DSL modem ara yüzünden aşağıdaki gibi bağlantıyı görebiliyoruz.

Yani aslında aşağıdaki gibi bir topoloji oluşturmuş oluyoruz;

Buradaki en önemli konu iki cihazın bağlantı hızı. Çünkü ciddi manada kablosuz bir şekilde HD televizyon yayını izlemek istiyorsak bağlantının hızlı olmasını sağlamalıyız. Tabi bunun için doğru bir anten açısı ve bunu ara yüzden kontrol edebilirsiniz.

Bağlantı hızını aşağıdaki gibi kontrol edebiliyoruz

Peki hızda bir sorun yok ise o zaman yapacağımız tek şey Air arkasındaki kablo girişine kutu içerisinden çıkan veya elinizdeki bir Cat kablosu ile Tivibu cihazına bağlayın ve Tivibu cihazını çalıştırın.

Ve sonuç, evet artık kablosuz bir şekilde Keenetic cihazları ile Tivibu keyfini sürmeye başlayın.

Umarım faydalı olmuştur.

Bu kurulumda bizzat desteği olan Emrah Can’ a ayrıca teşekkürler.

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. yıl olmuş 2020 böyle çözüm mü olur? wi-fi destekli set top box yapsalar? babamlarda da var, kapattırmalarını tavsiye edeceğim. biraz önce tivibu destek hattını aradım, doğru düzgün bir çözüm sunamadılar.

 2. Selam, bende önce böyle düşündüm ancak adamlar haklı, Türkiye de o kadar çok dandik AP ve benzeri cihaz var ki eğer bu kutuyu wireless yapsalar herkes yine operatörlerin verdiği dandik modemlerden tivibu açmaya çalışacak, sonuç? Hüsran, ben teknoloji ile uğraşıyorum ve maddi imkanım olduğu için 5G dahil kullandığım için sıkıntı olmuyor ama bu resmen adamların başına bela olur, bu açıdan bakınca kesinlikle haklı ya da şöyle bir paket sunacak ki bence tutmaz gereksiz pahalı olur, internet TT olacak ve kaliteli örnek drytek gibi bir modem verecek ki modem 2000TL ve üstü bir de bu box kaliteli olacak wireless 5G desteği olmalı vs, özetle Koray adamlar haklı, sadece tivibu kutusunu kaliteli yapmak yetmez 5G olmaz ise düzgün bir yayın izleyemezsin. Düşün Türkiye de kaç kişinin evinde 5G yayın var?

 3. Bu makale ile keenetic markasından haberim oldu. İş yerinde depo alanında ihtiyaç vardı. Viva ve air modelinden olmak üzere 2 adet aldım. Aslında bu segmentte TPlink ürün çeşitliliği ve satışlarda bana göre lider ama destek anlamında zayıflar. Keenetic destek ekibi daha ilgili ve bilgili.
  Formun etkisini göstermek için özellikle yorum yapıyorum burada görmeseydim kesinlikle almazdım.

 4. Enes bey süpersiniz, gerçekten bizim gibi insanların doğru bildiği ve paylaştığı tecrübeleri almanın yanında “bakın buradan aldım” diyerek aslında bize destek olmanız çok kıymetli. Çünkü ne yazık ki bizim sektörümüzde güzel şeyler pek paylaşılmıyor ama kötü şeyler hemen reklam oluyor.

 5. Merhabalar

  yapı bende de çalişiyor fakat cihazı kapatıp açtığımda saat bilgisi alınamadı uyarısı alıyorum yani cihaz ilk açılışta çalişamiyor bu yöntemle. Anca normal olarak caliştirip (kabloyla) sonra accspointin lan portundan takınca çalişiyor

  stb: air7200

 6. Ama bu yöntem airties ile çalışmaz, ben hem modem olarak hem AP olarak Keenetic kullanıyorum çünkü Tivibu için gerekli olan VLAN yayının otomatik yapıyor, sizde sanırım modem keenetic ama AP değil, AP yi de keenetic almalısınız.

  1. Hakan bey bilgilendirme çok faydalı teşekkür ederim. Bir şey sormak istiyorum. Türk Telekom un modemini ve keenetic AP yi kullanarak da bu işlemi yapamaz mıyız? Elimde AP olarak INCA IAP 323RP var kaliteli görüntü alamadım. Ayarlarlarda birşey kaçırmadıysam görüntü hem kötü hem de takılıyordı.

 7. Hayır, AP ile modemin özelliği vlan aktarması, yani çok derin bir cihaz bilgim yok, tt modemi ve INCA AP bunu yapar mı, ama bu çalışan model, aksi durumda danışmanlığa girer konu, malum her modemin desteği ayrıdır, burada aynı marka kullanmanın esprisi tivibu için ayrı bir kanal yani vlan dan yayın var modem bunu ap ye otomatik ilettiği için tivibu cihazı çalışıyor.

 8. Selam, olur mu olmaz mı acaba diyerek, elimde ethernet portu olan AP ile (Asus RP-N12) denedim ve Tivibu’yu kablosuz olarak kullanabilmeye başladık. Bu öneriyi bulunduğumuz yerdeki Türk Telekom bürosu da dahil Tivibu çağrı merkezindeki “teknik destek” bile “böyle böyle olur mu?” diye sorduğum halde veremedi. (Ha pardon kablosuz hdmi görüntü aktarıcı varmış, onu tavsiye ettiler, elimde kumanda ile kanal değiştirmeye modemin olduğu odaya gitmek gerçekten çok akıllıca) Ayrıca elimizdeki set top box Airties ve üzerinde USB portu var; Airties’a, da buradaki porta wi-fi adaptör taksam hatta gerekirse firmware güncellemesi vs. yaparak bağlanabilir miyim diye e-posta gönderdim “sağolsunlar” otomatik e-postayla bile dönüş yapmıyorlar. Sonuç olarak bağlantı sıralaması TP-Link fiber modem > Asus RP-N12 > Stb . Sayelerinde “network specilaist” olacağız. İyi günler.

 9. Merhabalar, keenetic ürünlerle mesh ağını kurdum fakat tivibu bağlantısını yapamadım. Yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.