Network

WiFi6E – Hayatımıza Ne katacak?

Önümüzdeki dönemde, etraftamızda bulunacak çok daha fazla Wi-Fi cihazı olacak. Amerikan Federal İletişim Komisyonu Ağustos 2020’de , 6GHz bandında lisanssız kullanım için bir spektrum planını kullanıma açmak için oy kullandı. Yeni spektrum bandı 2020 yılının sonlarında resmi olarak açıldığında, bu, yeni nesil cihazlardan daha hızlı ve daha güvenilir bağlantılara dönüşüm yolculuğu olacaktır.

Bu, FCC’nin 1989’da Wi-Fi’nin önünü açmasından bu yana yapılan en büyük spektrum ilavesidir yani aslında çok büyük bir anlaşma diyebiliriz. Yeni spektrum, routarlar ve diğer cihazlar için mevcut alan miktarını temel olarak dört katına çıkarır, bu nedenle, bundan yararlanabilecek herhangi bir cihaz için çok daha fazla bant genişliği ve çok daha az parazit anlamına gelir.

Wi-Fi’nin uygulanmasını denetleyen endüstri destekli bir grup olan Wi-Fi Alliance’ın pazarlama lideri Kevin Robinson, “Bu, yaşadığımız 20 yıl içinde Wi-Fi spektrumu konusunda alınmış en  önemli karar” dedi.

Cihazların 2020’nin sonunda 6GHz Wi-Fi’yi desteklemeye başlaması bekleniyor, bu nedenle sahada uygulanmasıda çok uzak değil. Zamanı geldiğinde, “Wi-Fi 6E” adı altında global markaların bu ibareyi kullanmasını görmeyi bekleyin.

Ne bekleyeceğimiz hakkında şu ana kadar bildiklerimiz bunlardan ibaret.

Bu teknoloji, benim kötü Wi-Fi’mi nasıl düzeltecek?

Wi-Fi ağınıza bağlanırken sorun yaşıyorsanız, sorun büyük ihtimalle spektrum tıkanıklığıdır. Aynı frekans bandı üzerinden bağlanmaya çalışan çok fazla cihazınız olduğunda, bazı cihazlar düşmeye başlayacaktır. Bu nedenle, bölgenizdeki yakındaki Wi-Fi ağlarının uzun bir listesini görüyorsanız, bağlantınızın yavaşlamasının ve daha az güvenilir olmasının nedeni bu olabilir. Çünkü bilgisayarınız için çok fazla rakip sinyal var.

6GHz Wi-Fi, bu sorunu çözmek için uzun bir yol kat edebilir. Yönlendiricilerin kullanması için yalnızca yeni bir hava dalgası alanı değil, aynı zamanda bazı mevcut Wi-Fi kanallarında olduğu gibi çakışan sinyaller gerektirmeyen geniş bir alan sunar. Yeni spektrum, yedi adede kadar maksimum kapasiteli Wi-Fi akışının aynı anda yayınlanması ve birbiriyle etkileşime girmemesi için yeterli alana sahiptir – hem de önceden mevcut olan spektrumlardan herhangi birini kullanmadan.

Biraz daha spesifik olmak gerekirse, FCC 6GHz bandında 1.200MHz spektrum açıyor. Son yirmi yıldır, Wi-Fi kabaca 400 MHz spektrumla çalışıyor ve mevcut tüm kanalların bu sınırlı alan içinde bölünmesi gerekiyordu. 6GHz bandındaki kanalların her birinin boyutunun 160MHz olması bekleniyor. Hali hazırda hava sahasına bu boyutta sadece iki kanal sığabilir.

6GHz Wi-Fi nedir?

Wi-Fi, herkesin kullanımına açık olan hava dalgaları üzerinden yayın yaparak çalışır. Bugün iki bant üzerinde çalışıyor: 2.4GHz ve 5GHz. Şimdi üçüncü bir bant ekliyoruz, 6GHz.

Rakamlar fark yaratır (2,4 GHz daha uzağa gider, ancak 6 GHz verileri daha hızlı iletir), ancak asıl önemli olan kullanılan belirli frekanslar değil, ne kadar büyük bir hava dalgası şeridinin mevcut olduğudur. İşte bu yüzden 6GHz özellikle heyecan verici: bu yeni bant, geleneksel Wi-Fi için mevcut olan toplam alanı dört katına çıkarıyor.

Hemen bir düzeyde, bu, apartmanınızda 6 GHz yönlendirici alan ilk kişiyseniz, bağlantı olduğu sürece rahat bir yaşam süreceğiniz anlamına gelir, çünkü kimse sizinle rekabet etmeyecektir. Ancak, 6GHz yönlendiriciler bundan birkaç yıl sonra daha yaygın hale geldiğinde bile, umut edilen geniş spektrumun, sinyallerin bugün kullandığımızdan daha hızlı ve daha güçlü kalmasına izin vermesidir. Robinson, “Beş yıl sonra bugün olduğumuz konumda olmayacağız” dedi.

Bu, Wi-Fi’yi daha hızlı hale getirecek mi?

Teknik olarak, 6GHz Wi-Fi, 5GHz Wi-Fi ile aynı teorik en yüksek hıza sahiptir: Wi-Fi 6 standardı kapsamında sunulan maksimum değer 9,6 Gbps (Wi-Fi’nin mevcut sürümü.)

Gerçek hayatta hala bu hızı alamayacaksınız, ancak yeni hava dalgaları hızınızı artırmanıza yardımcı olacak. Bunun nedeni, 5GHz’de mevcut olan sınırlı spektrumun, Wi-Fi sinyallerinin genellikle olabilecekleri kadar büyük olmadığı anlamına gelmesidir. 6GHz’de, yönlendiricilerin mevcut maksimum izin verilen kanal boyutunda yayın yapacağı ve bu da daha hızlı bağlantı anlamına geldiği varsayılır.

Robinson, akıllı telefonlara Wi-Fi bağlantılarının bu yeni ağlar üzerinden 1-2 Gbps hıza ulaşabileceğini söylüypr. Bunlar, şimdiye kadar çok sınırlı kullanılabilirliğe sahip olan  5Ghz’den beklenen hız türleriydi . Tabii ki, hızınız hala ev internet sağlayıcınızın sunduklarıyla sınırlı olacak, ancak bu yinede büyük bir potansiyel sıçrama anlamına geliyor.

Mağazalarda Wi-Fi 6 cihazlarını ne zaman bekleyebilirim?

Robinson’a göre, 6GHz Wi-Fi kullanan ilk cihaz dalgası 2020’nin son çeyreğinde bekleniyor. Ancak dağıtım, Wi-Fi Alliance’ın Wi-Fi 6E cihazları için bir sertifika programı sunmaya başladığı 2021’in başlarında başlamalı.

Üreticiler bu an için hazırlanıyorlar. Yonga üreticisi Broadcom şimdiden bir Wi-Fi 6E mobil çipini duyurdu . Qualcomm, yeni nesil kablosuz ürünlerde 6GHz Wi-Fi’yi desteklemeye hazır olduğunu söyledi . Ve Intel, Ocak 2021 için çiplerin hazır olacağını söyledi .

İki büyük yönlendirici şirketi, Linksys ve Netgear, oyunda olduklarının sinyallerini verdi . Ve Apple daha önce FCC’nin onayının “gelecek nesil Wi-Fi ağları için rotayı belirlediğini” söyledi.

IDC kablosuz analisti Phil Solis, The Verge’e verdiği demeçte, akıllı telefonların Wi-Fi 6E’yi benimseyen ilk tüketici cihazları olması muhtemel diyor. Ayrıca Solis, 2021’de 316 milyon cihazın Wi-Fi 6E desteğiyle gönderileceğini tahmin ediyor. Akıllı telefonlardan sonra, tabletlerin 2022’de TV’lerde benimsenmesiyle birlikte gelmesini bekliyor.

Solis, “Wi-Fi, telefonun çok önemli bir parçası, bu nedenle üst düzey telefonların içinde daha kaliteli Wi-Fi yongaları var” dedi. “Akıllı telefonlar, 6E için anlamlı olan önemli bir üründür çünkü insanlar telefonlarını hemen hemen her şey için kullanırlar.”

Bir cihazın Wi-Fi 6E’yi destekleyip desteklemediğini nasıl bileceğim?

Şu anda yeni bir telefon veya dizüstü bilgisayar almaya gittiğinizde kutunun üzerinde “Wi-Fi 6” etiketini görebilirsiniz. Bu, cihazınızın daha verimli kablosuz performans sunan en son Wi-Fi standardını desteklediği anlamına geldiği için şimdilik kula harika geliyor.

Ancak “Wi-Fi 6”, cihazınızın hala aynı eski spektrumda çalıştığı anlamına gelir, bu nedenle bu yılın ilerleyen zamanlarında itibaren “Wi-Fi 6E” etiketini aramaya başlamak isteyeceksiniz. Bu, “Wi-Fi 6, 6GHz bandına genişletildi” anlamına gelir. Telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda, yönlendiricilerde ve 6GHz Wi-Fi’yi destekleyen diğer cihazlarda göreceğiniz (nispeten) tüketici dostu adıdır.

Tüm Wi-Fi 6E cihazları birbiriyle uyumlu olmalı ve halihazırda evde sahip olduğunuz yönlendirici ile geriye dönük uyumlu olmalıdır. Yine de bilmeniz gereken en önemli şey, bir Wi-Fi 6E yönlendirici satın alana kadar 6GHz avantajlarını görmeyeceğinizdir. Muhtemelen, bunlar piyasaya çıkan ilk ürünlerden bazıları olacak.

Amaç ne?

Aslında bir sürü var!

Büyük olan şu ki… şirketler bunu takip etmek zorunda! Tüm işaretler öyle olacağını gösteriyor, ancak Wi-Fi Alliance şirketleri daha önce hızlı WiGig veya düşük güçlü HaLow gibi diğer Wi-Fi biçimlerine yönlendirmeye çalıştı, ancak bunlar hemen hemen hiç sonuç vermedi . (Robinson, bu sefer olanın bu olmadığını söyledi. “6GHz, Wi-Fi 6’nın ve gelecek nesil Wi-Fi’nin ayrılmaz bir parçası olacak” dedi.)

Diğer ülkeler hala lisanssız 6GHz kullanımını onaylamak zorunda

Ve bunların hepsinin işe yaradığını varsayarsak, fayda sağlamak için yine de cihazlarınızı değiştirmeniz gerekecek. Mevcut gadget’lar 6GHz ağları kullanacak şekilde ayarlanmamıştır (sonuçta yayın yapmak büyük ölçüde yasa dışıdır), bu nedenle yeni bir yönlendirici ve yeni bir telefon, dizüstü bilgisayar veya başka bir Wi-Fi satın alana kadar faydaları görmeyeceksiniz.

Wi-Fi 6E cihazları, tüm eski Wi-Fi cihazlarıyla geriye dönük olarak uyumlu olmaya devam edecek, ancak bu gadget’lar büyük ölçüde yükseltmeden yararlanamayacak. Gönderdikleri Wi-Fi sürümünü kullanmaya devam edecekler. En azından Wi-Fi Alliance’ın sertifika programı kapsamında, 6GHz ağı daha verimli Wi-Fi 6 cihazları için ayrılacak.

Ayrıca, hava dalgaları ülkeden ülkeye denetlenmektedir. FCC, ABD’de 6GHz’i açıyor, ancak Avrupa’daki insanlar hala tek tek ülkeler ve Avrupa Komisyonu’nun onlar için aynısını yapmasını beklemek zorunda. Bu belki 1 yıl sonra olabilir , ancak bunun için verilmiş bir söz yok. Bu, düzenleyici sorunların bazı ülkelerde bu teknolojinin kullanılabilirliğini geciktirebileceği anlamına gelir.

6GHz spektrumunun ayrıca bazı lisanslı kullanıcıları vardır ve Wi-Fi’nin bunların etrafında çalışması gerekecektir. İç mekanlarda, duvarlarınızın paraziti önlemesi gerektiğinden, bunun bir sorun oluşturması beklenmez. Ancak açık havada, yönlendiricilerin mevcut 6GHz kullanıcılarına müdahale etmemelerini sağlamak için “otomatik frekans kontrolü” adı verilen bir sistemden yararlanmaları gerekecek. Bu, genel performansı düşürebilecek daha az yayın alanı anlamına gelir.

Bunun 5G ile ne ilgisi var?

Hiçbir alakası yok. Ama aynı zamanda – tamam, şu anda her şeyin 5G ile bir ilgisi var gibi görünüyor, değil mi?

İşte anlaşma: teknik olarak, FCC yeni “Wi-Fi spektrumu” açmadı. Yeni “lisanssız” bir spektrum açtı, kabaca kulağa böyle geliyor. Bu, onu kullanmak için bir lisansa ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir, bu nedenle herkes, sorumlu bir şekilde kullandığı sürece onu kullanabilir.

Bu, diğer cihazların ve teknolojilerin 6GHz bandını kullanabileceği ve potansiyel olarak Wi-Fi’nin kullanmak istediği alanı kaplayabileceği anlamına gelir. Ve evet, 5G bunlardan biri.

Hücre taşıyıcıları, kablosuz ağlarının çekirdeğini oluşturan lisanslı spektrumu artırmak için geçmişte lisanssız spektrum kullanmıştır. Bunu, bağlantıları hızlandırmayı amaçlayan birçok teknolojiden biri olarak LTE ile yaptılar. Görünüşe göre, Wi-Fi 6 ile yeni temizlenen spektrumda 5G’nin çakışmasına izin vererek bunu tekrar yapacaklar.

Bu girişim sorunlarına yol açar mı? 5G, tüm küresel bağlantılara hükmedecek ve Wi-Fi’nin yerini tamamen alacak mı? Muhtemelen hayır, ama söylemek için çok erken. Bununla birlikte, iki standart mutlaka çekişme içinde değil, bu nedenle burada bir kazanan veya kaybeden olmak zorunda değildir.

Şimdilik, teknoloji endüstrisi 6GHz Wi-Fi etrafında toplanıyor gibi görünüyor, bu da Wi-Fi’nin 6GHz spektrumunun açılmasından – en azından yakın gelecekte – ana yararlanıcı olacağına dair iyi bir işaret gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu