Anasayfa » Juniper vSRX Service Gateway Kurulumu

Makaleyi Paylaş

Güvenlik

Juniper vSRX Service Gateway Kurulumu

Juniper ürünlerine ve Junos işletim sistemine meraklıysanız fakat test edecek bir ortam bulamıyorsanız Juniper vSRX ürününü değerlendirebilirsiniz. SRX donanımının sanallaştırılmış versiyonu olan bu ürün ile Routing, NAT, IDS&IPS, Ipsec VPN gibi birçok özelliği test edebilirsiniz.

vSRX aslında sürekli gelişen ve büyüyen Datacenter altyapıları için tasarlanan bir ürün ailesi ve kurumunuzda vSRX kullanabilmek için lisans almanız gerekmekte, fakat 60 gün boyunca ücretsiz test etme imkanı sunulmaktadır. IPS, App Security gibi ileri güvenlik çözümlerinide 30 gün boyunca beraberinde test edebiliriz.

vSRX ile kullanabileceğimiz özellikler aşağıdadır.

clip_image002

Hypervisor tipine göre performans ölçümleri ise aşağıdaki gibidir.


clip_image004

vSRX için gereklilik listesi ise aşağıdaki gibidir.

clip_image006

vSRX kurulum dosyalarını kullanmak istediğimiz hypervisor tipine göre  http://www.juniper.net/us/en/dm/free-vsrx-trial/ adresinden indiriyoruz.

clip_image007

Ben test ortamım için Vmware Workstation kullanacağım. İndirmiş olduğumuz dosyayı File – Open menüsünden açıyoruz.

clip_image008

İsim, lokasyon bilgilerini düzenliyoruz ve Import butonuna basıyoruz.

clip_image010

Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.

clip_image012

vSRX başlangıç olarak iki adet sanal interface ile gelmektedir. Tahmin edebileceğiniz gibi bu sayı bizim için yetersizdir ve bunlara ek olarak 6 adet daha network kartı ekliyoruz. Ekleyeceğimiz interface tiplerini şuan için Host Only olarak seçebilirsiniz.

clip_image014

clip_image016

Artık vSRX makinasını çalıştırabiliriz. Başlangıç kullanıcı adı “root” şifresi ise boştur. Sonrasında CLI komutunu yazarak komut satırına giriş yapabilirsiniz.

clip_image018

Yada ortamınızda DHCP sunucunuz var ise doğrudan Web Konsolu yardımıyla konfigurasyona başalayabilirsiniz.

clip_image020

Kurulum işlemi oldukça basit. Konfigurasyon işlemlerini sıfırdan anlatmak isterdim fakat “Vasfi Uysal” ve “Şensoy ŞAHİN” hocalarımızın temel konularla ilgili pek çok makalesi portal ‘da mevcuttur. Bundan dolayı sonraki makalelerimizde IPSEC VPN ve Routing işlemlerini inceleyeceğiz.

Faydalı olması dileğimle.

Kaynaklar : http://www.juniper.net

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>