Haberler

Instagram Yeni Özellikleriyle Siber Zorbalığa Karşı Koyuyor

Instagram, sosyal medya platformunu daha pozitif bir alan haline getirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda, siber zorbalığa karşı geliştirdiği bazı özellikleri kullanıcılara sunmayı planlıyor.

Instagram blog yazısıyla yaptığı duyuruda “…Siber zorbalığa karşı mücadelede sektöre liderlik etme eforumuzun devamını gösteren yeni özellikleri duyuruyoruz.” ifadeleriyle sunacakları yeni özellikler hakkında bilgi verdi.

Instagram’ın sunduğu özelliklerden ilki kullanıcılara aynı anda 25 yoruma kadar silme ve aynı anda birden fazla hesabı engelleme veya kısıtlama yeteneği veriyor. Bu yetenek, özellikle yüksek sayıda takipçisi olan kullanıcılara siber zorbalık ile daha güçlü mücadele imkânı veriyor.

Çoklu Yorum Silme

Olumsuz yorumları kaldırmanın yanı sıra, olumlu etkileşimleri güçlendirmek ve özendirmek için firma yorumları sabitleme özelliği getiriyor. Bu özellikle kullanıcılar, takipçilerini onların pozitif yorumlarını sabitleyerek teşvik edebilecek.

Yorum Sabitleme

Ayrıca Instagram’a gelecek bir diğer özellikle insanlara, onları kimlerin etiketleyebileceği ve bahsedebileceği(mention) konusunda daha çok kontrol sağlıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar isteklerine göre herkese veya yalnızca takip ettiklerine yorum, gönderi, hikâyelerde kendilerini etiketleme veya bahsetme izni verebiliyor. İsterse kullanıcı etiketleme ve bahsetme özelliğini herkese kapatabiliyor.

Etiketlenme ve Bahsedilme(mention) Gizliliği

Instagram’ı 2012 yılında satın alan olan Facebook yaptığı bir açıklamada 2019 son çeyreği ve 2020 ilk çeyreğinde, Facebook ve Instagram sosyal medya platformlarında, zorbalık ve taciz ihlali içeren toplamda 1.5 milyon içeriğe karşı harekete geçildiğini belirtmişti.

Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalığın tanımı, “Bullying Beyond the Schoolyard: Preventing and Responding to Cyberbullying” adlı kitapta “… birey veya grup tarafından diğerlerine, bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığı ile düşmanlık ve korkutma amaçlı içeriğin kasıtlı bir şekilde gönderilmesidir.” diye belirtilmiştir.

Kaynakça

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu