Haberler

Microsoft “Patch Tuesday” Mayıs 2020 Güncellemeleri

Microsoft’un genelde her ayın 2. Salı günü yayınladığı güvenlik güncellemeleri Mayıs 2020 için yayınlandı. Son güncellemede 13’ü kritik 91’i önemli olarak sınıflandırılan toplam 111 zafiyet için yamalar bulunuyor.

Bu ay herhangi bir sıfırıncı gün açığı veya yaması olmayan zafiyet raporlanmadı. Bilinen kritik güvenlik açıklarının kapatılması için kullanıcıların en kısa zamanda bu güncellemeleri yüklemiş olması gerekiyor.

Son güncellemeye konu olan önemli zafiyetler ise şu şekilde:

Microsft Edge’e ait üç önemli güvenlik açığı bu ay yayınlanan yama ile kapatıldı. Aşağıda bulunan linklerde detayları bulunan bu açıklar saldırgana uzaktan kod çalıştırma imkanı verebiliyor.

Bu açıklar kullanılarak uzaktan kullanıcı bilgisayarı üzerinde çalıştırılan komutlarla tüm kullanıcı hakları elde edilebiliyor.

Renk Yönetim Modülü (ICM32.dll) üzerinde bulunan başka bir güvenlik açığı da yine saldırganlara ziyaret edilen zararlı bir site üzerinden uzaktan kod çalıştırma imkanı sağlıyor.

Diğer Şirketlerin Güvenlik Güncellemeleri

Yakın zamanda güvenlik güncellemeleri yayınlayan diğer önemli teknoloji şirketleri de bulunuyor:

Mayıs 2020 “Patch Tuesday” ile gelen güvenlik güncellemelerinin tam listesine ve detaylarına linkte bulunan rapor üzerinden erişebilirsiniz.

Kaynak    

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu