Haberler

IBM, Bulut ile Yönetilebilen Hizmet Sağlayıcısı Nordcloud’u Satın Aldı

IBM, Avrupa’da bulut entegrasyonu odaklı Helsinki merkezli bir şirket olan Nordcloud’u bünyesine katacağını açıkladı.

Anlaşmanın şartları henüz açıklanmış değil. Bunun yanında IBM yetkilileri satın alma işleminin, buluta geçiş hizmetlerini ve araçlarını geliştirdiğini belirtti.

Nordcloud, Amazon Web Services, Google Cloud ve Microsoft Azure servislerinin üçü tarafından da yetkilendirilmiş durumda.

Nordcloud’un, IBM’e Red Hat liderliğindeki hibrit bulut çalışmalarına bağlanacak olan yönetilen hizmetlerin yanı sıra AB tabanlı bulut anlaşmaları için de önemli yardımı dokunacak.

Satın alma, IBM’in kendisini birincil olarak bir hibrit bulut yazılım sağlayıcısı olarak konumlandırmasından sonra gerçekleşti. IBM yetkilileri, teknoloji hizmetleri birimini, bağımsız bir şirket olabilmesi için ayıracaklarını da açıkladı.

Nordcloud “bulut altyapısı ile yönetilen hizmetler” alanında kalabalık bir grup ile rekabet ediyor. Accenture, Wipro, Deloitte ve Cognizant gibi entegratörlerin yanı sıra Rackspace gibi şirketler de Nordcloud’un rakipleri arasında bulunuyor.

Nordcloud ve rakiplerinin Gartner Magic Quadrant* raporuna göre sektörün içindeki konumları ise şöyle:

IBM
Gartner Magic Quadrant raporu

Gartner’ın raporunda Nordcloud için yapılan analizin bir kısmında ise şu ifadelere yer verildi:

“Nordcloud, yerel ekiplerini kullanarak Avrupa kökenli müşterilere ulaşmak için 10 Avrupa ülkesindeki ofis varlığını genişleterek, kendi ülkesi Finlandiya’nın dışındaki pazarlarda büyümeye devam ediyor. Ayrıca Singapur, Avustralya, Çin, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’daki müşterilerinin de projelerini tamamladı.”

Ancak Gartner, Nordcloud’un büyük satın almalar yapmadığını ve “genel bulutun ötesine uzanan gereksinimleri karşılamada” sorun yaşadığını da belirtti.

IBM’in son zamanlarda büyük adımlar atmış olduğu ve birincil işi olarak tanımladığı hibrit bulut teknolojileri ile, Nordcloud’un zayıflıklarını hızlı bir şekilde kapatması bekleniyor.

Kaynak: bbc.com

*Magic Quadrant: BT danışmanlık firması olan Gartner tarafından yayınlanan bir dizi pazar araştırması raporudur. Analizleri birkaç özel teknoloji endüstrisi için yapılır ve 1-2 yılda bir güncellenir. Güncellenmiş bir rapor yayınlandığında eski rapor kullanımdan kaldırılır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Epic Games Oyun Dağıtmaya Devam Ediyor – 22 Aralık Gecesinin Bedava Oyunu Belli Oldu
Microsoft 2021 Yılında Parolaları Kaldırmayı Hedefliyor
Microsoft Ve McAfee Ortaklığıyla Fidye Yazılımlarına Karşı Konsorsiyum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.