Haberler

Microsoft 2021 Yılında Parolaları Kaldırmayı Hedefliyor

Microsoft 2021 yılında kullanıcıların aktivasyonlarını şifresiz gerçekleştirebilmesi için çalışmalara devam ediyor. Şifresiz teknolojiyi kullanıcılarına sunmak isteyen şirket bu konuda büyük adımlar atıyor.

Microsoft Parolaları Kaldırmak İçin Kollarını Sıvadı

Yazılım devi 2020 yılında kullanıcı şifrelerini kaldırmaya yönelik birçok teknoloji geliştirdi. 2021 yılında uygulamaya geçerek parolaları kaldırmayı hedefleyen firma, bir blog gönderisinde siber suç saldırılarının %80‘inin şifrelere yönelik olduğunu ve her ay 250 kurumsal hesaptan birinin tehlikeye atıldığını vurguluyor. Şirket ayrıca parola kullanımının zor olduğunu, bütün kullanıcılar ve kuruluşlar için güvenlik riskleri teşkil ettiğini iddia ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda Windows Hello, MS Authenticator, FIDO2 Güvenlik Anahtarları gibi farklı çözümlere yatırım yaptı. Kullanıcıların parmak izi tarayıcılarından ve web kameralarından yararlanarak biyometrik bilgileri kullanabilen sistemler oluşturan firma şifresiz oturum açma teknolojilerini tamamen hayata geçirmek istiyor.

Biyometrik veriler kullanılarak oturum açma yöntemlerinin gittikçe yaygınlaşmaya başlaması ve kullanım kolaylığı sebebi ile kullanım oranı geçtiğimiz yıllara göre büyük artış gösteriyor. Microsoft tarafından geliştirilen tamamen şifresiz teknolojilerin önümüzdeki yıl hayata geçmesi planlanıyor. Elbette biyometrik verilerin kişiye özel oluşu güvenliği ve kullanıcı konforunu arttırarak birçok şifrenin unutulma sorununu da ortadan kaldıracakmış gibi görünüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kaynak: Reddit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.