Haberler

Huawei 5G Patentleri İle Para Kazanmak İstiyor

Huawei, telefon ve altyapı pazarından uzaklaşmaya başlarken, karlılığı arttırmak için patent kozunu ön plana çıkarmak istiyor.

Çinli teknoloji devi Huawei, patent portföyünden daha agresif bir şekilde para kazanmayı planlıyor. Şirket, Apple gibi telefon üreticilerinden 5G patentlerinin lisanslanması için cihaz başına 2.5 dolarlık telif ücreti talep edeceğini ifade etti.

Bu ücreti diğer şirketlerle kıyaslamak gerekirse, Nokia ve Ericsson 5G patenti için şirketlerden bu tutarın daha altında ücret talep ediyor. Ancak Apple ile Qualcomm’u yıllarca davalık eden cihaz başına 7.5 dolardan daha az bir rakam olduğunu da söylemek gerekir. Huawei bu stratejiden 2021 yıl sonuna kadar 1.3 milyar dolarlık gelir sağlayacağını tahmin ediyor.

Huawei 5G Patentlerinden para kazancak

CNBC‘e göre Huawei 5G patent ailesinin %18,3’üne sahip. Bu durum diğer şirketlere göre en çok patentin Huawei’de olduğunu gösteriyor. Bu da 5G özellikli akıllı telefon çıkartmak isteyen telefon firmalarının Huawei’nin kapısını çalacağı anlamına geliyor.

Öte yandan, geçtiğimiz yıllarda Huawei telif haklarıyla ilgili agresif bir politika izlemiyordu. Ancak bu durum değişebilir. Buna sebep olarak ise Donald Trump yönetiminde Amerika’nın uyguladığı ambargolar ve müttefik ülkelere Huawei’den altyapı tedariği satın alınmaması konusunda uyguladığı baskılar gösteriliyor.

Kaynak: engadget.com

Son Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu