Haberler

Huawei Linux Dağıtım openEuler Kullanıma Sunuluyor

Huawei, beklenen openEuler işletim sisteminin çıkış tarihini açıkladı. Söz konusu proje, açık ve kapsayıcı bir yazılım ekosistemi oluşturacak açık kaynaklı ve ücretsiz bir Linux dağıtım platformu. Proje başladığı günden bu yana açık bir topluluk aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilerle işbirliği yapıyor.

OpenEuler aynı zamanda herkesi yeni fikirler ortaya koymaya ve yeni çözümler uygulamaya teşvik ediyor. 18 Eylül 2019’da teknoloji üreticisi, openEuler’ın açık kaynaklı olduğunu resmen duyurmuştu. Ardından da projeye başlandı.

Huawei openEuler 25 Eylül’de çıkacak

Çin merkezli şirket, 31 Aralık 2019’da openEuler açık kaynak çalışmasını başlattı. 27 Mart 2020’de openEuler açık kaynak topluluğu, openEuler LTS 20.03 sürümünü resmen yayınladı. Bu, openEuler’in büyük ölçekli bir ticari kapasiteye sahip olduğunu gösterdi. Huawei şirketi, 25 Eylül’de yeni işletim sistemi openEuler’ı piyasaya sürecek. Birkaç gün önce Huawei CEO’su Ren Zhengfei, Euler’in büyük adımlar attığını belirtti. OpenEuler 22.03 LTS sürümü gelecek yıl piyasaya sürülecek ve Linux Kernel 5.10 sürümünü kullanacak.

Huawei, testleri birkaç telefon serisinde gerçekleştiriyor. 12 Eylül itibariyle HarmonyOS 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Yıl sonuna kadar 300 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaşacağı düşünülüyor.

Kaynak: huaweicentral.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu