Haberler

Google’dan Flaş Karar: 12 Bin Kişi İşten Çıkarılacak

Google, ana şirketi olan Alphabet’ten 12 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. İşten çıkarmaların büyük çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde görev yapan çalışanları etkileyecek. Detaylar haberimizde.

Google ofisi

Google, ana şirketi olan Alphabet’ten 12 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Şirket içi yapılandırma için önemli bir adım olacağını ifade eden Şirketin CEO’su Sundar Pichai, ek olarak maliyet açısından da önem arz ettiğini ifade etti. İşten çıkarmaya ise ilk olarak bazı ürün ve mühendislik ekiplerinden başlanıldı. Personellerini mail ile bilgilendiren Alphabet, göndermiş olduğu e-postada bu işten çıkarma kararının Amerika Birleşik Devletleri personellerini etkileyeceğini ifade etti. Diğer ülkelerde çalışan personeller ise, ilerleyen zamanlarda süreçten etkilenebilir.

İşten çıkarmaların nedeni ekonomik belirsizlik!

Google tarafından yapılan açıklamaya göre işten çıkarma kararının ana sebebi ekonomik belirsizlik ve yapay zeka. Yapacakları yapay zeka yatırımlarına vurgu yapan Pichai, yapay zekaya yatırımlar yaparak gelecek yıllarda avantajlı konumda olabileceklerini ifade etti.

Google’ın ana şirketi olan Alphabet, tıpkı rakibi Microsoft’un yanı sıra Twitter, Facebook, Meta ve Amazon gibi şirketler gibi enflasyonun etkisinde kalarak istihdamı azaltmak zorunda kaldı.

Kısa süre önce Open.ai tarafından piyasaya sürülen ChatGPT de, teknoloji devlerinin yapay zeka alanına yaptıkları yatırımları artırmalarına neden olmuştu. Amerika medyasının yapmış olduğu bir habere göre ChatGPT’nin Google içerisinde kırmızı kod yayınlamasına sebep olduğu iddia edilmişti.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.