Haberler

Google ve Apple, “Agresif Veri Toplama” Nedeniyle Cezalandırıldı

İtalya’daki özel sektör rekabetini düzenleme kurulu (Autorita Garante della Concorrenza e del Mercato), Google ve Apple’a 10 milyon Euro para cezası verdiğini açıkladı.

Şirketler, kişisel verilerin nasıl kullanıldığına dair bilgi eksikliği ve ticari amaçlarla agresif tüketici verisi toplamayı da içeren Tüketici Yasası ihlâlleri nedeniyle para cezasına çarptırıldı.

Veri toplama konusunda bilgi eksikliği

Kurumun ilgili duyuruda açıkladığı üzere, yapılan araştırmada hem Google’ın hem de Apple’ın nasıl veri topladıklarına, hangi verileri topladıklarına ve bunları tam olarak nasıl kullandıklarına dair net bilgi vermediği tespit edildi.

Duyuruda, Google’ın hesap oluşturma ve hizmetlerin kullanılması aşamasında gerekli bilgileri kullanıcılara sunmadığı belirtiliyor. Apple ise, Apple kimliğinin oluşturulması sırasında ve App Store, iTunes, Apple Books vb. servislerini kullanırken aynı şeyi yapıyor.

Kullanıcıların, verilerinin ticari amaçlarla toplandığına ve kullanıldığına dair hiçbir uyarı görmediği belirtiliyor.

Bunun yerine, her iki teknoloji firması da yalnızca “kullanıcı deneyimini geliştirmek” için veri topladığını belirtiyor.

Agresif veri toplama

Yetkili kurum, Apple ve Google’ın veri toplama konusunda izlediği yaklaşımı “agresif” olarak tanımlıyor.

Google, kullanıcıların verilerini ticari amaçlarla toplama, aktarma ve kullanma konusundaki rızasını hesap oluşturma aşamasında alıyor. Kullanıcılar Google hesap seçenekleri menüsünden bu ayarı değiştirebilirken, düzenleyici kurum birçok kullanıcının bilgi eksikliği veya ihmal nedeniyle herhangi bir değişiklik yapmadığını belirtiyor.

Apple söz konusu olduğunda ise Kurum, kullanıcıya yalnızca ticari amaçlarla kullanılacak verilerini paylaşmayı kabul etme veya reddetme seçeneğinin sunulduğunu tespit ettiğini belirtiyor.

Kullanıcılar çoğunlukla, bu talebi reddetmenin Apple’dan aldıkları hizmetin kalitesini düşüreceğine inandıklarından dolayı veri paylaşımını kabul ediyor.

Apple, söz konusu karara itiraz edeceklerini belirtti ve şu açıklamayı yaptı:

“Kurumun görüşünün yanlış olduğuna inanıyoruz ve karara itiraz edeceğiz. Apple olarak, kullanıcılarımızın gizliliğine uzun süredir devam eden bir bağlılığa sahibiz ve müşteri verilerini koruyan ürünler ve özellikler tasarlamak için inanılmaz bir şekilde çalışıyoruz. Tüm kullanıcılara, hangi bilgilerin paylaşılıp paylaşılmayacağını ve nasıl kullanılacağını seçebilmeleri için sektör lideri şeffaflık ve kontrol sağlıyoruz. – Apple.

Söz konusu karar hakkında Google yetkilileri tarafından henüz bir yorum yapılmadı.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

İkinci Elde “Bekle-Gör” Dönemi! “Ancak İlan Platformları Karaborsanın Önünü Kesebilir”
Windows Zero-Day İçin Unofficial Patch Yayınlandı
Microsoft Azure’u Kesintilere Karşı Güçlendiriyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu