Haberler

Google Play Store’un Gizlilik Ayarları Değişiyor!

Google Play Store’da gizlilik ayarlarına ilişkin köklü bir değişikliğe gidiliyor. Uygulama yayıncıları 20 Temmuz’a kadar veri gizliliği formunu doldurmak zorunda. Detaylar haber içeriğimizde.

Google, uygulama marketinde yer alan gizlilik ayarları ile ilgili bir değişikliğe gidiyor. Şu ana kadar markette yüklü uygulamaların uygulama izinleri Google tarafından otomatik olarak oluşturuluyordu. Yeni süreçle birlikte Google, bu izinlerle ilgili bir çalışma yapmayacak. Geliştiriciler, Play Console üzerinden yayınladıkları uygulamanın gizlilik ve güvenlik bilgilerini kendileri paylaşacak.

Konu ile ilgili Google resmi destek sayfasında yer alan ifadeler şu şekilde;

Önümüzdeki günlerde, geliştiricilerin Play Console’daki bir formu doldurarak uygulamalarının gizlilik ve güvenlik yöntemleri hakkında bizi bilgilendirmeleri zorunlu olacaktır. Bu bilgiler Google Play kullanıcılarının uygulamanızı indirmeden önce, kullanıcı verilerinin nasıl toplanıp paylaşıldığını anlamalarına yardımcı olmak üzere uygulamanızın mağaza girişinde gösterilecektir.

Temmuz 2022’ye kadar tüm geliştiricilerin, Google Play’de yayınladıkları uygulamalarda kişisel ve hassas kullanıcı verilerini nasıl toplayıp işlediklerini beyan etmeleri, ayrıca bu verileri korurken kullandıkları güvenlik yöntemleri (Örneğin şifreleme) hakkında ayrıntılı bilgi vermeleri zorunludur. Buna, uygulamalarda kullanılan tüm üçüncü taraf kitaplıklar veya SDK’lar üzerinden toplanan ve işlenen veriler dahildir.”

Bu değişiklik çoğu kullanıcı tarafından tepkiyle karşılansa da Google, geliştiricilerin doğru bilgileri paylaşmasının bir zorunluluk olduğunu belirtiyor. Uygulama geliştiricilerin paylaştığı bilgilerde ortaya çıkabilecek bir uyuşmazlık durumunda ciddi yaptırımların da söz konusu olacağı belirtiliyor. Google bu konuda geliştiricileri şu ifadelerle uyardı;

“Uygulamanızın Google Play mağaza girişinde eksiksiz ve doğru açıklamalar yapma sorumluluğu yalnızca size aittir. Google Play’de uygulamalar tüm politika koşulları açısından incelenir. Bununla birlikte, kullanıcı verilerini nasıl işlediklerine dair tanımlamaların geliştiriciler adına Google Play tarafından yapılması mümkün değildir. Veri Güvenliği Formu’nu doldurmak için gereken bilgilerin tamamı yalnızca sizde bulunur. Google tarafından uygulamanızın davranışı ile açıklamalarınız arasında tutarsızlık tespit edilmesi halinde, yaptırım işlemleri de dahil olmak üzere gerekli işlemler gerçekleştirilebilir.”

İlginizi çekebilir: Google Playstore’daki Yeni Bir Malware 3 Milyon Kere İndirildi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu