Haberler

Google Play Store Değerlendirmelerinde Yeni Dönem

Teknoloji devi Google, Play Store’da kullanıcıların yaptığı değerlendirmeler için onay sistemini getiriyor. Uygulamalara yapılan yorumlar ve verilen derecelendirmeler şirketin onayından sonra yayınlanacak.

Google Play Store
Google Play Store

Bilindiği üzere Google’un uygulama marketi Play Store’da herhangi bir uygulama hakkında yorum yapmak veya derecelendirme puanı vermek için Google hesabı ile giriş yapmak yeterli oluyordu. Bu nedenle uygulama sahipleri ücretli bir şekilde kendi uygulamaları için olumlu yorum satın alabiliyor. Google, bu durumun önüne geçebilmek için yeni bir dönem başlattığını duyurdu.

Uygulamaya yapılan yorumlar 24 saat içinde onaylanacak

Google’ın getirdiği yeni sistemle birlikte herhangi bir uygulamaya yapılan yorumlar 24 saatlik süre içerisinde incelenecek ve onayın ardından herkes tarafından görülebilir olacak. Uygulama yapımcıları ise yorumu veya derecelendirmeyi paylaşıldığı andan itibaren görebilecek ve etkileşim kurmaya devam edebilecek. Google, bu değişiklikle birlikte sahte ve şüpheli yorumların önüne geçmeyi, daha adil bir rekabet ortamı oluşturmayı hedefliyor. Zira en çok derecelendirilen ve en çok yorum alan uygulamalar sıralamada daha üst sırada konumlanıyor.

Konu ile ilgili Google tarafından paylaşılan gönderide şu ifadelere yer verildi;

“Şüpheli puanları ve inceleme etkinliğini otomatik olarak algılamamıza izin vermek için kullanıcıların puan ve inceleme göndermesinden bu gönderilerin yayınlanmasına kadar yaklaşık 24 saatlik bir gecikme sunuyoruz. Bu dönemde, incelemeleri göndererek ve onlara yanıt vererek kullanıcılara yardımcı olabileceksiniz, ancak bunlar hemen herkese açık olmayacak.”

Öte yandan Google, Play Store’daki zararlı yazılım içeren uygulamalarla savaşmaya devam ediyor. Son ay içerisinde malware içeren 200’den fazla uygulama marketten kaldırıldı.

Kaynak

İLGİLİ İÇERİKLER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu