Haberler

Google, Nisan Ayında ABD Ofislerini Kısmen Açmayı Planlıyor

İşçiler yine de eylül ayına kadar evden çalışmayı seçebilecekler.

Google, şahsen çalışmak isteyen çalışanlar için Nisan ayında ABD ofislerini sınırlı bir kapasiteyle açmayı planlıyor.

Pandeminin başlangıcında ofislerini kapatan Google ve diğer teknoloji şirketleri, aşılar yaygın olarak bulunmaya başladıkça çalışma alanlarını kademeli olarak yeniden açıyor. Facebook, çalışanlarına Menlo Park genel merkezinin Mayıs ayında açılacağını açıkladı. Bunun yanında Uber de sınırlı sayıda çalışanın San Francisco ofislerine dönmesine izin verdiğini söyledi. Twitter gibi diğer teknoloji şirketleri ise, çalışanların süresiz olarak evden çalışmasına izin verdi.

Google, “aşı uygulamasındaki artışlar ve COVID-19 vakalarındaki düşüş eğilimlerini içeren belirli kriterlere dayalı olarak” ofislerin büyük olasılıkla Nisan ayında kısmen açılacağını söyledi. Uzaktan çalışmayı tercih eden tüm çalışanlar ise, Google’ın önceki duyurusuyla uyumlu olarak Eylül 2021’e kadar evden çalışabiliyor olacak. The New York Times’ın açıkladığı, planları duyuran bir e-postaya göre, yüz yüze çalışmaya karar veren herkesin maske takma, sosyal mesafe uygulama ve sağlık taramasından geçme gibi güvenlik kurallarına uyması gerekecek. Söz konusu e-postada Google’ın genel müdürü Fiona Cicconi çalışanlara bir açıklama yapmakta. Bu açıklamada ayrıca, “Google çalışanlarının ofise dönmesi için aşı yaptırmanız zorunlu olmasa da size bir aşı almanızı tavsiye ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Amazon da, çalışanlarının çoğunun ofiste çalışmaya dönmesini beklediği zaman hakkında da bir güncelleme paylaştı. Şirket ofislerini hiçbir zaman tam olarak kapatmadı. Ancak, şirket çalışanlarının yalnızca yüzde 10’unun hala ofislerde çalıştığını açıkladı. Aşı uygulamalarının artışı göz önüne alındığında, Amazon “yaz boyunca ofise ofise dönen insan sayısının artacağını, çoğunun da sonbaharın başlarında ofise döneceğini” söylüyor. Şirket, ofis merkezli bir kültürü kendi temeli olarak görmekte.

Buna karşılık, Google uzaktan çalışma planını Eylül ayına kadar uzattığında CEO’su Sundar Pichai, şirketin çalışanların ofiste üç gün ve geri kalan zamanlarını evde geçirecekleri “esnek çalışma haftalarını” deneyebileceklerini söyledi.

Kaynak: theverge.com, nytimes.com

Diğer Haberler

VMware, Carbon Black Cloud Workload Appliance İçin Update Uyarısı Yaptı
Microsoft Bulut Hizmetlerinde Dünya Çapında Erişim Sorunları Yaşanmakta
TSMC Çip Talebini Karşılamak İçin Yeni Yatırım Planlıyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu