Haberler

Google Meet’e Bas Konuş Özelliği Geliyor

Alphabet’in görüntülü görüşme uygulamasına Zoom uygulamasından aşina olduğumuz bas konuş özelliği geliyor. Şirket özelliğin 9 Eylül tarihi itibari ile aktif edileceğini duyurdu.

Google Meet
Google Meet

Popüler görüntülü görüşme ve toplantı uygulaması Google Meet beklenen bir özelliği alıyor. Yeni güncelleme ile birlikte Google Meet’e, Zoom uygulamasından da aşina olduğumuz bas konuş özelliği ekleniyor. Özellikle çoklu toplantılarda ses karmaşasının önüne geçmek ve daha kolay kullanılabilir bir seçenek olarak geliştirilen özellik 9 Eylül tarihi itibari ile aktif edilecek. Şirketin Google Workspace’te yayınladığı bir gönderide duyurulan yeni özelliğin tüm hesaplarda görünmesinin 15 günlük bir süreci bulabileceği açıklandı.

Google Meet bas konuş özelliği nasıl kullanılır?

Yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılar, görüşme esnasında boşluk tuşuna basılı tutarak kendi seslerini açabilecek. Boşluk tuşu bırakıldığında ise ses otomatik olarak kapatılacak. Google Meet kullanıcıları şu ana kadar görüşme esnasında konuşabilmek için mikrofonu aktif ediyor, konuşmasını tamamlandığında ise tekrar pasif hale getirmek durumunda kalıyordu. Yeni güncelleme ile birlikte hem bu zorluğun önüne geçilecek, hem de kullanıcıların mikrofonu açık unutma ihtimali de ortadan kalkmış olacak. Güncelleme tamamlandığında özellik direkt olarak aktif olmayacak. Kullanıcıların uygulama ayarlarından özelliği aktif etmeleri gerekecek.

Google Meet’e eklenecek bas konuş özelliği, şirket için bir ilk değil. Google daha önce de Zoom ve Microsoft Teams uygulamalarından ilham alan özellikler sunmuştu. Örneğin, kullanıcıların toplantıda konuşmak istediklerinde bir ‘el kaldır’ düğmesini tıklamalarına veya toplantıya daha fazla sayıda üye ekleme olanağı sağlayan sanal el kaldırma özelliği. Google Meet’de kullanılan 100 kullanıcı davet etme ve 60 dakikaya kadar toplantı açma özelliği de daha önce Zoom’un aktif ettiği ve sonradan Google’ın kendi sistemine eklediği özelliklerden.

Kaynak: The Verge

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu