Haberler

Microsoft Teams’e Gerçek Zamanlı Çeviri Özelliği Eklendi

Microsoft Teams’e farklı dillerde düzenlenen toplantılar için gerçek zamanlı tercüman özelliği eklendi. Microsoft ve Galler hükümeti ortaklığında geliştirilen özellik uluslararası toplantılarda dil sorununu ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Microsoft Teams

Microsoft, bugünkü blog yazısında Teams uygulamasına yeni bir özellik getirdiğini duyurdu. Galler hükümeti ile ortaklaşa yapılan çalışma insanlar tarafından yapılacak gerçek zamanlı tercümeyi konu alıyor. Buna göre uluslararası bir toplantı öncesinde tercümanlar Teams’e giriş yaparak çeviri için hazır bulunacak. Toplantı başladığında ise kullanıcılar uygulama üzerinden istediği dili seçip konuşmaları dinleyebilecek.

Microsoft’un bu çalışmasının temelinde Galler hükümetinin önerisi bulunuyor. Uzun zamandır çevrimiçi toplantılarını Teams’e taşıyan ülke, yapay zeka destekli çevirilerden verim alamadığı için gerçek kişilerden gerçek zamanlı bir çevirinin daha etkili olacağını belirterek çalışmaya destek vereceğini belirtmiş. Konu ile ilgili Galler hükümetinin dijital baş sorumlusu Glyn Jones yeni Teams özelliğinin kendileri için oldukça önemli olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi;

Bunun iki dilli veya çok dilli çalışan kuruluşlar üzerindeki etkisini hafife alabileceğinizi sanmıyorum. Bizimle test eden insanlardan gerçekten olumlu geri bildirimler aldık. Tercümanlar ve dinleyen insanlar bunun harika olduğunu düşünüyor.

Microsoft Teams’e yeni getirilen özellik sayesinde katılımcılar istediği dili seçebildiği gibi toplantı esnasında farklı dillere anlık olarak geçiş de yapabilecek.

Microsoft Teams nedir?

Teams, Microsoft’un Kasım 2016’da duyurduğu bir çevrimiçi platform. Bu platform kullanıcıların video konferans, video telefon, iş görüşmesi, toplantı, not ve eklentilerini bir arada kullanmasına olanak sağlıyor. Özellikle pandemi sürecinde popüler olarak kullanılan Microsoft Teams kullanıcılara 3 farklı plan sunuyor. Basit kullanımı içeren sürüm ücretsizdir. Microsoft 365 İş Temel Planı ve Microsoft 365 İş Standart planı ise ücretli ve taahhüte tabidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.