Haberler

Google, Chrome’un Çökmesine Sebep Olan Hata İçin Yama Yayınladı

Google, Perşembe gününden bu yana dünya genelinde görülen Windows 10 ve Linux’taki tarayıcı çökmelerini düzeltecek olan küçük boyutlu bir Google Chrome güncellemesi yayınladı.

Perşembe günü, birçok Windows 10 kullanıcısı, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi aniden Google Chrome uzantılarının ve sekmelerinin çöktüğünü fark etti. Daha sonra Linux kullanıcılarının da bu sorundan etkilendiği öğrenildi.

Google chrome crash

Çöken uzantılara ek olarak, kimi kullanıcılar tarayıcının ayarlarına ve uzantılar sayfasına erişemediklerini veya tarayıcı sekmelerinde sadece gri bir ekran belirdiğine de şahit oldu.

Kullanıcılar sorunu düzeltmek için tarayıcıyı yeniden yükleme veya Google Chrome’un “Kullanıcı Verileri” klasörünü silme ile soruna çözüm aramaya başladı. Ancak bu çözüm yolları da, kullanıcıların ilgili klasörü yedeklemediği durumlarda veri kaybına neden oluyordu.

Google söz konusu sorunun çözümü için hızlı davranarak Cumartesi günü küçük bir yama paketi çıkardı. Ayrıca, çözüme dair izlenecek olan yolu da teknoloji basını ile paylaştı.

Etkilenen Windows cihazlar için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Açık olan tüm Chrome pencerelerini kapatın.
 2. Chrome’u yeniden açın. Yaşadığınız sorunların devam ettiğini görebilirsiniz.
 3. Chrome penceresini yaklaşık olarak 5 dakika açık tutun.
 4. 5 dakika sonra Chrome’dan çıkın ve ardından Chrome’u yeniden başlatın. Yeniden başlatma sonrasında söz konusu sorunlar giderilmiş olmalı.

Linux cihazlar için ise şu adımlar izleyebilirsiniz:

 • Chrome kullanıcı profilini içeren dizine gidin:
  • .config/google-chrome/
 • [Chrome user profile]\Origin Trials subdirectory Klasörünün içeriğini silin
  • “1.0.0.7” dizinini içeriyor olmalı
 • [Chrome user profile]\Local State file Klasörünü silin
 • Bu adımlardan sonra Chrome’u başlatırsanız sorununuzun giderildiğini göreceksiniz.

Google, yayınlamış olduğu yamaya ek olarak yaşanan sorunların sebebine dair herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Ancak uzmanların konu ile ilgili yapmış olduğu araştırmalarda, bir “Origin Trial” testinin, yaşanan kilitlenmelerin Google Chrome kullanıcılarına aktarılmasına neden olduğu belirlendi.

Google Chrome’un çökmesine hangi testlerin neden olduğu ise henüz bilinmiyor. Daha fazla bilgi için teknoloji devinin bir açıklama yapması beklenmekte.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Microsoft, Internet Explorer Olmayan İlk Windows 10 Sürümünü Yayınladı
Rekabet Kurumun’dan Facebook- WhatsApp Soruşturması Hakkında Basın Duyurusu
Android Uygulamaları Milyonlarca Kullanıcının Verilerini Açığa Çıkardı
Microsoft Teams’ten Heyecan Verici Yeni Özellikler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.