Haberler

Microsoft, Internet Explorer Olmayan İlk Windows 10 Sürümünü Yayınladı

Microsoft, Internet Explorer web tarayıcısı olmayan ilk Windows 10 Insider Preview Build 21387 sürümünü geliştirici kanalı (Dev Channel)’da yayınladı.

Microsoft’tan Amanda Langowski ve Brandon LeBlanc, “Internet Explorer 11 artık bu Insider Preview sürümü itibariyle kullanımdan kaldırıldı” dedi. Microsoft’un Çarşamba günü duyurduğu gibi,  Internet Explorer 11,  çeşitli Windows 10 sürümlerinden kalıcı olarak kaldırılacak ve Haziran 2022’de Chromium tabanlı Microsoft Edge ile değiştirilecek.

Internet Explorer’ın kullanımdan kaldırılması, yarı yıllık kanal (SAC) Windows 10 istemci SKU’ları (sürüm 20H2 ve üzeri) ve Windows 10 IoT (sürüm 20H2 ve üzeri) çalıştıran sistemleri kapsıyor.

Önümüzdeki yıl emekli olduktan sonra, Internet Explorer masaüstü uygulamaları devre dışı bırakılacak ve başlatıldığında kullanıcıları otomatik olarak Microsoft Edge’e yönlendirecek. Bununla birlikte, eski web tarayıcısı, Microsoft Edge’in  desteklenen IE modu aracılığıyla en az 2029’a kadar aktif olacak.

Microsoft Edge İş Ortağı Grup Program Yöneticisi Sean Lyndersay, “Microsoft Edge’de yerleşik Internet Explorer modu (‘IE modu’) bulunmakta, böylece bu eski Internet Explorer tabanlı web sitelerine ve uygulamalara doğrudan Microsoft Edge’den erişebilirsiniz,” dedi.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.