Blog

Geliştiriciler için En İyi 11 AI Chrome Uzantısı

Yazılım geliştirme dünyasında, zaman değerlidir ve geliştiriciler her zaman akıllı kısayollar arar. Bu noktada AI Chrome uzantıları ile kodlama yolculuğunuzu kolaylaştırmak için yapay zekanın olağanüstü güçlerinden yararlanabilirsiniz. 

Bu uzantılar, üretkenliğinizi artırmak ve manuel işlemlerin sıkıcılığını ortadan kaldırmak için perde arkasında yorulmadan çalışır. Bu AI Chrome uzantıları ile sürekli gelişen programlama dünyasında üstünlük elde edebilir ve işinizin heyecan verici yönlerine odaklanabilirsiniz. 

1. ChatGPT for Google

Yapay zeka destekli bu uzantı, geliştiricilere özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış özel arama sonuçları sağlamak için Google ile birlikte çalışır. ChatGPT, mevcut dil modellerini kullanarak karmaşık sorguları anlayabilir ve geliştiricilerin zamandan ve emekten tasarruf etmesini sağlayan alakalı arama sonuçları sağlayabilir. ChatGPT for Google‘ın kullanımı son derece kolaydır ve mevcut iş akışlarınızla sorunsuz bir şekilde entegre olur. ChatGPT’yi etkili bir şekilde kullanmak için yeni bir platforma geçmeniz veya yeni bir dizi beceri öğrenmeniz gerekmez, yalnızca onu mevcut geliştirme iş akışınıza dahil edebilirsiniz. Fakat resmi bir eklenti değildir. Ancak, ürünün arkasındaki şirket takma ad olarak “OpenAI” seçtiğinden, açık, şeffaf eklentilerle ilgili bir sorunları olmadığından emin olabilirsiniz.

2. Fireflies.ai

Fireflies.ai, geliştiricilerin zamandan tasarruf etmesine ve düzenli kalmasına yardımcı olabilecek yapay zeka destekli bir toplantı asistanıdır. Fireflies.ai, takviminiz ve diğer hayati araçlarla entegre olarak toplantıları otomatik olarak planlayabilir ve davetler gönderebilir, geliştiricilerin daha kritik görevler üzerinde çalışması için zamandan tasarruf etmesini sağlar. Fireflies.ai ayrıca toplantılar sırasında doğru bir şekilde yazıya dökebilir notlar alabilir, bu da geliştiricilerin ayrıntılı notlar alma endişesi olmadan konuya odaklanmalarına olanak tanır. Gelişmiş yapay zeka algoritmalarıyla Fireflies.ai, takip görevlerinin tamamlandığından emin olmak için eylem öğelerini bile belirleyebilir ve hatırlatıcılar gönderebilir. Bu, özellikle arka arkaya toplantılar yapan ve aynı anda birden çok projenin başında kalması gereken geliştiriciler için değerli olabilir. Fireflies.ai, güvenilir ve verimli toplantı yönetimi sağlayarak, geliştiricilerin zamandan tasarruf etmelerine ve düzenli kalmalarına yardımcı olarak sonuçta genel üretkenliklerini ve başarılarını artırabilir.

3. Compose AI

Compose AI, çalışmalarının bir parçası olarak düzenli olarak yazılı içerik oluşturması gereken geliştiriciler için değerli bir Chrome uzantısıdır. Bu AI tabanlı araç, kullanıcının girişine dayalı olarak yüksek kaliteli metin oluşturarak yazma sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu eklenti, özellikle ilhamsız hissettiğinizde veya zamanınız kısıtlı olduğunda ve hızlı bir şekilde yüksek kaliteli içerik üretmeniz gerektiğinde yardımcı olabilir. Compose AI, doğru kelimeleri bulmaya çalışmak yerine kulağa doğal gelen, ilgi çekici ve etkili bir metin oluşturmanıza yardımcı olabilir. E-posta, sunum veya rapor yazmanız gerekip gerekmediğine bakılmaksızın Compose AI, yazma sürecini çok kolay hale getirmeye yardımcı olabilecek önemli bir araçtır.

4. Synthesia

Synthesia, ürün veya hizmetleri için açıklayıcı videolar oluşturmak isteyen geliştiriciler için özellikle avantajlı olabilecek, oyunun kurallarını değiştiren yapay zeka destekli bir video platformudur. Platform, maliyetli insan müdahalesine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak video üretimine olanak tanır. Basit ve kullanımı kolay özelliklerle geliştiriciler, yalnızca bir komut dosyası veya blog gönderisi yükleyerek kolayca yüksek kaliteli açıklayıcı videolar oluşturabilirken, gerisini Synthesia halleder. Synthesia’nın arkasındaki yapay zeka teknolojisi, üretim sürecini daha uygun maliyetli, çok daha hızlı ve verimli hale getirir. Bu, ürün demoları, pazarlama kampanyaları veya öğreticiler için hızlı bir şekilde açıklayıcı videolar oluşturması gereken geliştiriciler için inanılmaz derecede yararlı olabilir. Ek olarak, Synthesia tarafından oluşturulan videolar son derece özelleştirilebilir olup, geliştiricilerin videoları kendi markalarına veya hedef kitlelerine göre uyarlamalarına olanak tanır.

5. Scalenut

Scalenut, kodlarının kalitesini artırmak, kodlarının hatasız ve kusurlu olmadığından emin olmak isteyen geliştiriciler için vazgeçilmez bir Chrome uzantısıdır. Bu uzantı, kodunuzu gerçek zamanlı olarak analiz etmek için AI algoritmalarını kullanır ve bulduğu sorunlar hakkında anında geri bildirim sağlar. Bu, olası sorunları, ileride önemli sorunlara neden olma şansı bulamadan erkenden yakalayabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, Scalenut mevcut iş akışlarınızla sorunsuz bir şekilde bütünleşir, böylece yeni bir platforma geçmeniz veya yeni bir iş yapma yöntemine uyum sağlamanız gerekmez. Tercih ettiğiniz araçlarla çalışmaya devam edebilirsiniz ve Scalenut size ihtiyacınız olan yardımı sağlamak için onlarla birlikte çalışır. Sonuç olarak Scalenut, kodlama hatalarını erkenden belirleyerek geliştirme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir, bu da daha hızlı geliştirme döngülerine ve genel olarak daha kaliteli koda yol açar.

6. Jasper

Bu AI uzantısı, geliştiricilere kod tamamlama önerileriyle yardımcı olarak kod yazmayı daha kolay ve verimli hale getirir. Jasper‘ın makine öğrenimi algoritmaları, kod tabanınızı analiz eder ve bir sonraki adımda muhtemelen hangi kodu kullanacağınızı önerir. Bu, ne yapmaya çalıştığınızı anlayan ve daha hızlı çalışmanıza yardımcı olacak öneriler sağlayabilen akıllı bir asistana sahip olmak gibidir.

7. Otter.ai

Otter.ai, toplantıları, görüşmeleri ve diğer önemli olayları takip etmesi gereken geliştiriciler için inanılmaz derecede yararlı olabilecek, yapay zeka destekli bir transkripsiyon aracıdır. Gelişmiş makine öğrenimi algoritmaları ile Otter.ai, konuşmaları gerçek zamanlı olarak doğru bir şekilde kopyalayabilir ve geliştiricilerin daha sonra hızlı ve kolay bir şekilde bunlara geri dönmelerine olanak tanır. Otter.ai ayrıca konuşmaların ve toplantıların özetlerini oluşturarak önemli çıkarımlara hızlı bir genel bakış elde etmeyi kolaylaştırır. Bu, birden fazla projeyi takip etmesi veya yüksek hacimli işbirliğine sahip ekiplerde çalışması gereken veya toplantılara katılan ve müşterinin dediğini doğrulamak için bir video kaydını saatlerce taramak istemeyen geliştiriciler için özellikle yararlı olabilir.

8. QuillBot

QuillBot, yazma becerilerini geliştirmek isteyen geliştiriciler için inanılmaz derecede faydalı olabilecek, yapay zeka destekli çok yönlü bir yazma asistanıdır. Platformun gelişmiş algoritmaları, dilbilgisi, cümle yapısı ve kelime seçimi hakkında anında geri bildirim sağlayarak geliştiricilerin yazılarını hızlı ve verimli bir şekilde iyileştirmelerine olanak tanır. Kullanıcı dostu arayüzü ve güvenilir doğruluğu ile QuillBot, raporlar, teklifler veya diğer karmaşık teknik belgeler yazması gereken geliştiriciler için mükemmel bir araçtır. QuillBot, gerçek zamanlı yazma geri bildiriminin yanı sıra başka kelimelerle ifade etme ve alternatif dil seçenekleri oluşturma konusunda da yardımcı olabilir. Bu özellik, çeşitli içerik taleplerini karşılamak için yazılarının birden çok versiyonuna ihtiyaç duyan geliştiriciler için özellikle yararlı olabilir. Genel olarak QuillBot, yazma verimliliğini, doğruluğunu ve kalitesini artırmak isteyen geliştiriciler için değerli bir yazma yardımcısıdır.

9. Merlin

Merlin, iş akışlarını iyileştirmek isteyen geliştiriciler için oyunun kurallarını değiştirebilecek OpenAI destekli bir uzantıdır. Makine öğrenimi algoritmalarını kullanan Merlin, sık sık gerçekleştirdiğiniz tekrarlayan görevleri algılamak için çalışma modellerinizi analiz eder. Bu görevleri belirledikten sonra bunları daha hızlı ve daha az hatayla tamamlamanıza yardımcı olacak kısayollar önerir. Bu, genel iş akışınızı hızlandırmanıza, zamandan tasarruf etmenize ve üretkenliği artırmanıza yardımcı olabilir. Merlin’in ChatGPT ve Scalenut gibi yapay zeka destekli diğer araçlarla entegrasyonu onu daha da güçlü kılar. Geliştiriciler, Merlin’i bu diğer araçlarla birleştirerek iş akışlarını görülmemiş bir dereceye kadar düzene sokabilir ve en iyi yaptıkları şeye, yani yüksek kaliteli kod yazmaya odaklanmalarına olanak tanır.

10. Murf

Murf, geliştiricilerin web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmasına yardımcı olabilecek, yapay zeka destekli güçlü bir Chrome uzantısıdır. Murf, web sitenizin anahtar kelimelerini analiz ederek ve iyileştirme önerileri sunarak sitenizi maksimum gösterim için optimize etmenize yardımcı olabilir. Murf ile geliştiriciler, web sitelerinin genel performansı hakkında kritik içgörülere erişebilir ve arama sıralamalarını iyileştirmek için hangi eylemlerin yapılması gerektiğini daha iyi anlayabilir. Bu, web sitelerinin trafiğini artırmak ve daha fazla dönüşüm elde etmek isteyen geliştiriciler için inanılmaz derecede değerli olabilir.

Ayrıca Murf’ün makine öğrenimi algoritmaları, iyileştirme için daha da doğru öneriler sağlamak üzere web sitenizin zaman içindeki performansından öğrenebilir. Gelişmiş AI algoritmaları ve web sitenizin performansının gerçek zamanlı analizi ile Murf, geliştiricilerin rekabette bir adım önde olmalarına ve web sitelerinin tam potansiyeline ulaşmalarına yardımcı olabilir. Murf, web sitelerinin görünürlüğünü artırmak isteyen geliştiriciler için, sitenizi maksimum görünürlük için optimize etmeye ve web sitenize daha fazla trafik çekmeye yardımcı olabilecek olmazsa olmaz bir araçtır.

11. Glasp

Glasp, masaüstü için bir web vurgulayıcıdır. Web makaleleri, PDF’ler ve YouTube gibi web içeriğini vurgulamanıza olanak tanır. Bilgileriniz toplulukta sosyal olarak paylaşılır, böylece siz de başkalarından öğrenirken diğerleri de sizden öğrenebilir. Ayrıca videonun transkriptlerini alır ve ChatGPT ile özetler. Video içeriğine bir göz atabilir ve onu izlemeye devam etmek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Sonuç olarak yapay zeka destekli Chrome uzantıları, geliştiricilerin çalışma biçiminde devrim yaratmaktadır. Sahip olunması gereken bu 11 AI Chrome uzantısı ile geliştiriciler iş akışlarını kolaylaştırabilir, üretkenliği artırabilir ve daha iyi, daha temiz kodlar yazabilir.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu