Blog

Gbps vs. Mbps: Gigabit Hızlarına Gerçekten İhtiyacınız Var mı?

Gigabit hızları

İnternet hizmeti satın alırken, hız, her alıcının öncelik listesinde yer alır. Çünkü popüler bir sağlayıcıdan alınan en güvenilir bağlantı tarafından sağlanan hız bile bir evdeki kullanıcı ve cihaz sayısıyla uyumlu değilse zarar görebilir.  

Evinizden küçük bir işletme yönetiyorsanız veya çok fazla belge, video veya kayıt yüklüyorsanız, gigabit planı bu süreçleri çok daha sorunsuz hale getirir.

Birçok sağlayıcı “gig-hız” planlarını gecikme ve ara belleğe almanın sonu olarak tanıtır, bu nedenle yüksek talep görür ve genellikle daha da yüksek fiyat etiketleriyle gelir. 

Fakat en yüksek gigabit internet hızlarına sahip en pahalı internet planını seçmeden önce, Mbps ve Gbps hızları arasındaki farkı ve gerçekten hangi hıza ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekir.

İlgili Alan: İnternet Hız testi

Mbps vs Gbps

Temel olarak, Mbps ve Gbps aynı şeyi yapmanın iki yoludur: internet hız oranlarını ölçmek. İnternet bağlantınızın veri hızı saniye başına bit (bps) cinsinden ölçülür. Veri hızları arttıkça, sağlayıcılar ve ekipman üreticileri için hızları binlerle ifade etmek daha kolay hale gelir. Bir sağlayıcı 1.000 Mbps’lik bir plan sunarken başka bir sağlayıcı 1 Gbps’lik bir plan sunabilir. Bunlar aynı hızdır.

Ölçüm Saniye başına bit
KilobitSaniyede 1.000 bit
Megabit 1.000 Kbps
Gigabit 1.000 Mbps

Gigabit İnternet Ne Kadar Hızlıdır?

Bir gigabit internet hızının temel bir 100 Mbps planından ne kadar daha hızlı olduğu hakkında bir fikir edinmek için, dört ila altı çok ağır oyun oynayan oyuncu, evden çalışan kullanıcılar ve akıllı bağlantılı bir evin tamamını aynı anda interneti kullanıyor gibi düşünebilirsiniz. 100 Mbps’lik bir plan, bir veya iki kullanıcının aynı anda internete erişmesine izin verir, ancak yalnızca bir video akışı sağlar.

Saniye başına GigabitSaniye başına Megabit
1 Gbps1.000 Mbps
2 Gbps2.000 Mbps
3 Gbps3.000 Mbps
4 Gbps4.000 Mbps
5 Gbps5.000 Mbps

Gigabit İnternet Hızları ile Neler Yapabilirim?

Gigabit bağlantılar, sınırsız cihaz ve kullanıcıyı destekleyebildikleri için genellikle internet kullanıcıları için altın standart olarak kabul edilir. Bu internet hızlarını fiber optik ve koaksiyel kablo bağlantıları sunan internet servis sağlayıcıları (İSS’ler) ile satın alabilirsiniz.

Aynı anda internete erişmesi gereken 4-5 kişi veya büyük bir akıllı eviniz varsa, gigabit planı sizin için mantıklıdır. 1 Gbps veya üzerindeki hızlar, birden fazla akıllı cihazın çalışmasını, Zoom toplantılarının sorunsuz ilerlemesini ve oyunların herhangi bir gecikme olmadan oynamasını sağlayacak bant genişliğini sağlayabilir.

Megabit Hızları ile Ne Yapabilirim?

Megabit hızları, geniş bant bağlantıları için standart ölçümdür. 

Orta büyüklükteki evler için 300 ila 500 Mbps planları yeterli olacaktır, ancak ne kadar çok cihaz bağlarsanız ve ne kadar çok eşzamanlı internet görevi yaparsanız bağlantınız yavaşlayacaktır.

Belirli hız aralıklarında evden nasıl yayın izleyebileceğiniz, oyun oynayabileceğiniz ve çalışabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Akış

Genellikle 3 Mbps’ye kadar hızlarla standart çözünürlükte yayın yapabilirsiniz. 4K veya Ultra HD yayın izlemek için 25 Mbps’ye kadar hıza ihtiyacınız olacaktır. 

En uygun hız için akış hizmetleri, platformun keyfini en yüksek kalitede çıkarmak için hız önerileri sunacaktır. 

Günümüzün en popüler yayın hizmetlerinden bazılarını kullanarak kesintisiz yayın izlemek için ihtiyacınız olan minimum hızlar aşağıdaki şekildedir:

Netflix 

  • 3 Mbps standart çözünürlükte akış için
  • 5 Mbps yüksek çözünürlüklü akış için
  • HDR veya 4K’da akış için 25 Mbps

YouTube TV

  • 3 Mbps standart çözünürlükte akış için
  • 7 Mbps hızında tek cihazda HD akış
  • 13 Mbps ile birden fazla cihazda HD akış

2. Oyun

Oyun oynamak için hız önerileri, genellikle keyif aldığınız oyun türlerine göre değişir, ancak tek kullanıcılı bir evde en az 4 – 8 Mbps’ye ihtiyacınız olacaktır. Harika bir oyun deneyimi genellikle internet bağlantınızın kalitesine ve veri aktarım hızına bağlıdır, bu nedenle deneyimli oyuncular genellikle en yüksek hızları ve düşük gecikme süresine sahip bir bağlantı türünü tercih eder.

3. Evden çalışma

Doğru internet hızı, başarılı bir evden çalışma düzeni için çok önemlidir. İhtiyacınız olan hızlar yaptığınız işin türüne bağlı olacaktır, ancak video konferans yapmayı, e-postaları kontrol etmeyi veya büyük dosyaları aktarmayı planlıyorsanız, başarılı bir şekilde çalışmanızı sağlamak için bazı minimum hız gereksinimleri vardır:

  • 2 Mbps ile tek, çift veya üç ekranlı Zoom görüşmesi
  • E-posta göndermek ve Microsoft Word gibi temel bilgisayar programlarını kullanmak için 3 – 4 Mbps
  • 10 Mbps’lik bir grup Skype video görüşmesi
  • Büyük dosyaları aktarmak için 40+ Mbps

Ne Kadar İnternet Hızına İhtiyacım Var?

Bir ev için en iyi internet hızı, öncelikle evdeki kullanıcı, cihaz sayısı ve en yaygın olarak yapılan aktivitelere bağlı olacaktır.

Ortalama 2-4 kişilik bir ev 200 Mbps ile idare edebilir, ancak bağlı internet cihazlarının sayısına bağlı olarak yüksek gecikme yaşayabilirler.

Böyle bir durumda “cihazlar”, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı TV’ler, kapı zilleri, aydınlatma, buzdolapları ve hub’lar gibi akıllı ev ekipmanları dahil olmak üzere evinizdeki internete bağlı her cihazı göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer bu örnek sizin evinize benziyorsa, evden çalışan üyeleriniz de dahil olmak üzere, bir gigabit plan sizin için daha uygun olabilir.

En Çok Sorulan Sorular

1. Megabit hızları güvenilir midir?

İnternet planınız ne kadar hızlıysa, o kadar istikrarlı olacaktır. Çünkü çoğu yüksek hızlı plan fiber bağlantıdır ve kablo veya uydu bağlantılarından daha güvenilirdir. Bununla birlikte, çoğu internet kullanıcısı, evinizin büyüklüğüne ve görevlerinize bağlı olarak 300 ila 940 Mbps arasındaki planlarla sorunsuz bağlantılara sahiptir.

2. Bir gigabitte kaç megabit vardır?

1 gigabitte 1.000 Mbps vardır.

3. 1 gigabit iyi bir internet hızı mıdır?

Evet, 1 gigabitlik bir plan, birkaç internet kullanıcısından oluşan akıllı evinizin sorunsuz çalışmasını sağlar.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu