Forum

Windows 10 1703 x64...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 10 1703 x64 (İmage Alma ve Dağıtma) Sorunu

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,633 Görüntüleme
(@canerguven)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Elimde 40 adet lenovo T470s makine mevcut, bir tanesine tüm sürücüleri ve kullandığımız programları yükledim ve hazır hale getirdim.

Daha önce ki Windows versyonlarında bulunan komut dizini üzerinden system32 klasörü içerisinde ki “recimg” komutunu kullanarak image alıp, daha sonra basit bir şekilde yeni makinaya sadece windows kurup refresh image ile geri dönüyordum. İlk kurduğum makina Üzerindeki kurulu tüm programlarım hali hazırda geliyordu. Şimdi bu versiyonda bu exe’yi kaldırmışlar. Bu komut yerine kullanabileceğim aynı işi yapan başka bir komut veya yöntem varmıdır?

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/10/2017 12:05

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Windows 10 'da bu komut yok bunun yerine denetim masası üzerinden yedekleme ve geriyüklemeyi deneyebilirsiniz biz firmamızda bu işlemleri şu şekilde yapıyoruz makineyi komple hazır hale getirip program,driver,update vb (domaine almadan) sysprerp yapıp bilgisayarı kapatıyoruz sonrasında Acronis ile boot edip disk klon işlemi yapıyoruz.

Gönderildi : 25/10/2017 17:55

(@canerguven)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu yöntemle yapmak istememe rağmen başka çarem kalmadı. İlginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/10/2017 12:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

W10 ile bu iş biraz zorlaştı, aynı işlemleri artık Windows Assessment and Deployment Kit (ADK) ve USMT ile yapıyoruz ama emin olun çok daha zor olduğu için en temiz yöntem sysprep + imaj olacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/10/2017 12:50

(@canerguven)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey,

Malesef öyle olmuş, yani Microsoft'u anlamıyorum neden System32 altında ki bir exe rahatsız edici oluyor?  Açıklamalarında daha önceki windows versiyonlarından bu exe'yi alıp attığınız da da çalışmayacağını açıklamışlar ki öyle denedim. Çok ilginç gerçekten.

8.1 de windows'u ve diğer herşeyi kurduktan sonra komut dizininden "recimg /createimage c:\RefresfImage" dediğimiz anda image alıp, Başka bir yeni kurulum gerçekleştirilmiş makinada bu image'ı "recimg /setcurrent c:\ResfreshImage" komutla gösterip refresh image yapmamız yeterli oluyordu.

İlginiz için çok teşekkürler. Ben sysprep ile kurulum yapmaya başladım bile 🙂

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 26/10/2017 15:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Alışkanlıklar bence, bende sizin exe yi misal hiç kullanmadım çünkü sysprep yıllardır var 2003 den beri, o yüzden yıllardır kullandığım için sysprep candır 🙂

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/10/2017 00:46

(@AnilCinarr)
Trusted Member

Merhabalar;

Dediğiniz işlemlerde w10 işletim sistemini acronis ile klonlamamız durumunda, mevcut olan lisans bilgilerin bir problem oluyor mu?

Yani klonladığımız disteki işletim sistemi lisanssız mı oluyor?

Teşekkürler.

Gönderildi : 31/07/2018 12:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet sonuçta artık o yeni bir işletim sistemi.

Eğer VL bir imaj ve ortamda KMS var ise otomatik aktivasyonu olur, VL değil ise yine ortamda KMS var ise uygun anahtarlar var ise yine otomatik aktive olur. Ortamda KMS yok ise elle aktivasyonunu ayrı bir key ile yapmalısınız.

Eğer KMS yok ama VL lisansınız var ise tek key ile pek çok ürün aktivasyonu yapabilirsiniz bu durumda unattended kurulum dosyası hazırlarsanız sysprep imaj içerisinde aktivasyonu da bu key den otomatik yaptırabilirsiniz

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/use-answer-files-with-sysprep

Gönderildi : 31/07/2018 15:20

(@erenerdogdu)
Gönderiler: 2
New Member

Merhabalar,

Ben işletim sistemi endüstriyel pc olan bilgisayarda image ve sistem kurtarma diski oluşturuyorum.Her bir ekranın imageni ayrı ayrı alıyorum.Herhangi bir şekilde sistemimde sorun olduğu zaman bu kurtarma usbsini ve ssdye almış olduğum image ile sistemi geri yüklemeyi düşünüyorum.Burada image geri yüklendiğinde Win 10 licence key'im otomatik aktif oluyor mu?Diğer bir konu sistem kurtarma usbsini win7 bulunduran cihazlarımda yapamıyorum.Acaba bu işlemi usb ile win7 içeren cihazlarımda nasıl yaparım?

Teşekkürler

Gönderildi : 05/04/2021 08:49

(@erenerdogdu)
Gönderiler: 2
New Member

Yanlış yazmışım işletim sistemi win 10 olan demek istemiştim.

Gönderildi : 05/04/2021 08:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

forumu okudunuz mu sorunuzu sormuşlar ve bence cevap vermişim. Yani lisans ile ilgili sorunuzun cevabı bu forum postunda var.

İkinci konuda ise ne yaptığınızı tam anlamadığım için yorum yapamıyorum.

Gönderildi : 05/04/2021 11:10

Paylaş: