Forum

IBM DS3400 Storage ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM DS3400 Storage kurulum sorunu

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
623 Görüntüleme
(@aslan322)
Gönderiler: 26
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İnanın hızır gibi yetişiyorsunuz imdadımıza. Yeni aldığımız Storage DS3400 kurulumunda sorun yaşıyorum. Storage Kullanım amacamız Database verilerini güvenli bi şekilde koruma, yedeklemedir. Serverlar sadece DATABASE server görevini görmektedirler. Veriler storaglarda muhafaza edilecek. Yeni aldığımız IBM System Storage DS3400 sisteminde sanırım kurulumunda sorun yaşıyorum. Makalelerinizdeki yönergeleri izledim ancak bi türlü Storage'ı UP edemedim. Up edemeyince tıkalı kaldım. Sistem özellikleleri hakkında ve yaptıklarım hkda bilgi vermek istiyorum.

1-IBM Storage DS3400, Çift denetleyici + Dual ESM EXP3000 ek yedekleme ünitesi.Toplam 24 SAS 146 gb diskler takılı. 2-Server: 2 Adet IBM X3650 Çift işlemcili+ 2adet HBA kart takılı.

2-Test amaçlı Önce birinci server'a 2 HBA kart taktım. Sonra storagelardaki yönergelere göre kablolamasını yaptım. IBM Storage DS3000 manager yazılımını kurdum sonra tarattırdım storageları görüyor ama down şekilde görüyor. Recovery guruyu takip ettim. Her seferinde değişik uyarılar veriyor. EXP3000 ek yedekleme ünitesinin sol tarafı boştu. Kutudan EXP3000 ESM modülü vardı onu sonradan taktım. Manager yazılımında exp3000 firmware eksik falan veya güncelle diyordu. Ama kutudan EXP3000 yazılımı yoktu. Sorunlarımı soru halinde bi kaç soru sormak istiyorum:

1-BirinciServer'a 2 HBA kart takılı. Fiber kablololar; 1. hba karttan 3400'ün A-B contorollar'ın FC kanallarına mı takılacak? Yoksa server daki 2 ayrı karttan bağlı Fiberleri A Contoroller'ın FC1-FC2 mi bağlanıyor? 2.Server'da ki fiberleri B controller'a mı aynı şekilde takılacak?  2 server ve 4 HBA kartlı yapı nasıl bağlanılıyor? Kısaca bilgi verebilirmisiniz? Driver'larını tanıtmıştım.

2-Controllar'da ethernet portu var? In-band/out-band özelliği var? onu ne zaman kullanıyoruz? veya kullanmam gerekekiyor mu?

3-DS3000 manager yazılımını kurduktan sonra bi türlü kaldıramadım. Uninstall programlarını da denedim kaldıramadım. Java hatası veriyor...unexpect diye bi hata msj'ı veriyor? İlk kurulumda java bridge seçeneğini işaretleyerek kurmuştum acaba onda mı kaynaklanıyor?

IBM storage kurulumun bağlantı şekli hakkında kısaca bilgi verirseniz çok sevirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Kolay gelsin.

Gönderildi : 26/09/2008 19:22

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

DS 3400 Bağlantı teknolojisi için aşağıda ki makaleyi örnek alabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/bm/archive/2008/08/10/_3101_bm-ds-3400-serisi-storage-ve-ba-lant-teknolojisi-fc-fibre-channel-ve-storage-san-sw.aspx

2 nci sorunuz aslında probleminizin nedenidir. Storage manager arayüzünden yönetimi bu ethernet portları üzerinden iletişim kurarak yapabiliyorsunuz. Sizler Controllerlara ulaşamadığınız için yönetimide gerçekleştiremiyorsunuz 🙁

http://www.cozumpark.com/blogs/bm/archive/2008/08/17/_3101_bm-system-storage-ds3000-storage-manager-storage-yap-land-rmas-part-1.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/bm/archive/2008/08/31/_3101_bm-system-storage-ds3000-storage-manager-part-2-host-array-logical-driver-ve-hot-spare.aspx

Gönderildi : 27/09/2008 03:09

Paylaş: