Forum

exchange 2010 ü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2010 üzerinde defrag işlemi nasıl yapılır?

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
708 Görüntüleme
(@OnurARIBAS)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

arkadaslar database'i kucultmek ve database uzerindeki ufak hatalari gidermesi icin 150 gb lik bir database uzerinde defrag islemi yapmak istiyorum. nette bazi makaleler buldum ancak biraz karisik geldi bende yardiminiza basvurmak istedim. en pratik yoldan kisa bir anlatimla defrag islemini nasil gerceklestirecegimi anlatacak veya anlatacak bir makaleye yonlendirebilecek birileri varsa cok sevinirim.

birde defrag islemi sirasinda ozellikle dikkat etmem gereken hususlar oncesinde ve sonrasinda yapmam gereken seyler varsa soylerseniz hem benim hemde bu basligi daha sonra okuyacak arkadaslarin pek bi isini gorecegine eminim.

simdiden cok tesekkur ederim 

Gönderildi : 22/06/2012 23:50

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Öncelikle 150 gb db çok büyük diyebilirim. Burada loglarda olabilirmi? Ortamda dag mimarisi yok ise windows backup ile full yedek aldığınızda bu loglar temizlenecek diskinizde yer kazanımı olacaktır. Loglar olmadan sadece exchange db 150 gb ise çok büyümüş db. Bu nedenle kullanıcıları bir kaç farklı db üzerinde tutmanızda yarar var.

150 gb dbye defrag yapmak ve bu süreyi beklemek yerine size yeni bir db açmanızı öneririm. Bu şekilde 150 gb db içinde toplamda 80 gb mail var gerisi db şişmesi dersek eğer kullanıcıları yeni db üzerine taşırsanız yeni temiz ve maillerin kapladığı alan kadar bir db sahibi olmuş olursunuz.

İşlemler öncesi yedekleme yapmayı unutmayın. 

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/06/2012 00:27

(@salihtasdemir)
Gönderiler: 330
Honorable Member

Merhaba;log dosyalarının silinmesi için database in full yedeğini aldıktan sonra DB yi dismount durumuna getirip, aşağıdaki komutu çalıştırın.Database i isterseniz farklı bir yere yedek amaçlı ikinci bir kopyasını oluşturabilirsiniz.

c:\windows\system32>eseutil /d "E:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Mailbox\testDB\testDB.edb" işlem bittikten sonra da db yi mount edersiniz.kolay gelsin..

Gönderildi : 23/06/2012 15:17

Paylaş: