Forum

Exchange 2010 mail ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 mail gönderim sınırları

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,077 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

Mail gönderim boyutlarının ayarlanması konusunda kafam çok karıştı.Bunların bir sıralaması var hatta Buğra hocanın bu konuda bir cevabıda bir konuda var ama sanırım isteğimi karşılayamadım.Açıkcası ingilizce çok makaleyede göz attım ama bu kafakarışıklığını gideren birşey bulamadım

Yapmak istediklerim şunlar ;

1-Normal kullanıcı 15MB üstü gönderemesin.
2-dışarıya mail gönderen bazı yazılımlarımız var.Bunlara 50MB limit vermem gerek
3-Bazı yöneticilere 25MB gönderim sınırı belirlemeliyim.

Bildiğim kadarıyla send connector en belirleyici.Fakat birde transport setting kısmı var ? Ayrıca kullanıcıya mail flow settg. kısmından ayrı bir limit belirlenebiliyor.Birde receive conn. limitleri var.Hal böyle olunca bende malesef karıştırdım neyi nasıl yapacağımı.

Normal kullanıcıya 15 MB sınır belirledik fakat bu hem şirket içi gönderimi hemde şirket dışı gönderimimi belirliyor ? yoksa her ikisinide ayırma şansımız varmıdır ? Son olarak bir kereliğine bir kullanıcıya yüksek gönderme limiti tanımlayabiliyormuyuz ?

Çok sordum.. Kusura kalmayın hala çalışıyorum.

Gönderildi : 01/04/2012 05:35

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Varsayılan kotayı 15 MB seçmişseniz bu herkes için 15 MB dır, daha sonrasında 50 MB gönderebilecek kişilerin üzerine gelip Kotayı default değil 50MB olarak değiştirdiğinizde o kullanıcının kotası artık 50 MB olur, yani kural bütünlüğü kendine yakın olan kuralı seçer ve uygular, eğer yöneticilerinize de 25 MB sınırı uygulamak istiyorsanız onları da aynı şekilde default ayardan değiş de 25 MB olarak değiştirebilirsiniz. Son olarak bir kereliğine 15 MB gibi bir sınır verme gibi bir lüksümüz henüz yok 🙂 bu arada bu benim bildiğim yöntem, belki daha pratik yöntemlerde olabilir. Exchange 2010 var sanırım yapınızda

Gönderildi : 01/04/2012 12:55

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Merhaba

Mail gönderim boyutlarının ayarlanması konusunda kafam çok karıştı.Bunların bir sıralaması var hatta Buğra hocanın bu konuda bir cevabıda bir konuda var ama sanırım isteğimi karşılayamadım.Açıkcası ingilizce çok makaleyede göz attım ama bu kafakarışıklığını gideren birşey bulamadım

Yapmak istediklerim şunlar ;

1-Normal kullanıcı 15MB üstü gönderemesin.
2-dışarıya mail gönderen bazı yazılımlarımız var.Bunlara 50MB limit vermem gerek
3-Bazı yöneticilere 25MB gönderim sınırı belirlemeliyim.

Bildiğim kadarıyla send connector en belirleyici.Fakat birde transport setting kısmı var ? Ayrıca kullanıcıya mail flow settg. kısmından ayrı bir limit belirlenebiliyor.Birde receive conn. limitleri var.Hal böyle olunca bende malesef karıştırdım neyi nasıl yapacağımı.

Normal kullanıcıya 15 MB sınır belirledik fakat bu hem şirket içi gönderimi hemde şirket dışı gönderimimi belirliyor ? yoksa her ikisinide ayırma şansımız varmıdır ? Son olarak bir kereliğine bir kullanıcıya yüksek gönderme limiti tanımlayabiliyormuyuz ?

Çok sordum.. Kusura kalmayın hala çalışıyorum.

Merhaba ,

Davut arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmış.

1- Normal Kullanıcılar 15 mb üstü göndermesin istiyorsanız , Organization Conf --> Hub Transport --> Send Connector kısmında maksimum mesaj değerini 15360 yapın.

2-Dışarıya mail gönderim işlemi yapan sunucular için tanımladığınız mail adresinde mail flow settings değerini 51200 olarak yükseltin.

3-Yöneticiler içinde mail gönderim kotasını 25600 olarak değiştirin.

4-Receive Connector'de kullanıcının tek seferde alabileceği maksimum mesaj boyutunu belirleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 04/04/2012 11:51

Paylaş: